Babciu, dziadku! Rozłącz się, to oszust!
Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego.
Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego staszowscy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania czy debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. Rozmowy o metodach "na wnuczka”, "na policjanta”, "na pracownika banku” i wskazanie mechanizmu działania oszustwa są bardzo ważne. W ten sposób funkcjonariusze ostrzegają przed utratą pieniędzy, a często oszczędności całego życia.
W ostatnim czasie mundurowi odebrali od mieszkańców powiatu staszowskiego kilka sygnałów o próbach oszustwa metodą "na wnuczka”. W trakcie realizacji czynności służbowych z 83-letnim mieszkańcem gminy Połaniec do seniora zadzwonił "wnuczek”. Jak się okazało, nie ten prawdziwy, a ten fałszywy, który próbował wyłudzić pieniądze. Opowiadając historię o rzekomo spowodowanym wypadku, prosił o 250 000 złotych na kaucję. Gdy jednak rozmowa nie potoczyła się po myśli oszusta, połączenie zostało zerwane. Część rozmowy z będącym na miejscu funkcjonariuszem udało się nagrać. W celach profilaktycznych fragment jej zamieszczamy w naszym artykule mając nadzieję, że będzie on dobrym materiałem edukacyjnym, aby uświadomić mieszkańców o tym w jaki sposób działają oszuści.
Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą stać się może każdy. Dlatego przypominamy, pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.
(KWP w Kielcach / mw)
Film Babciu, dziadku! Rozłącz się, to oszust!
Pobierz plik Babciu, dziadku! Rozłącz się, to oszust! (format mp4 - rozmiar 41.48 MB)
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja filmu
15.28 KB