Szkolenie oficerów łącznikowych
W dniach 13 - 14 listopada 2024 r. w Warszawie, odbywa się szkolenie oficerów łącznikowych pełniących służbę w placówkach zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
W trakcie szkolenia prelegenci reprezentujący Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, Centralne Biuro Śledcze Policji, Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnej KGP, a także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości KGP omawiają m.in. zagadnienia związane z międzynarodowymi aspektami zwalczania przestępczości narkotykowej oraz zagrożeniami cyberbezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją w Ukrainie. Szkolenie jest okazją do omówienia roli i wyzwań stojących przed oficerami łącznikowymi w obszarze identyfikowania, zabezpieczenia i odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw, jak również wykorzystania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Istotnym aspektem omawianym podczas szkolenia są też wyzwania wynikające ze sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z uwzględnieniem roli i zadań oficerów łącznikowych w tym zakresie. Wśród poruszanych tematów znajduje się także podsumowanie bieżącej działalności oraz perspektywy dalszego funkcjonowania i rozwoju sieci polskich oficerów łącznikowych.
Przedsięwzięcie stanowi doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk w kontekście zwalczania przestępczości. Budowanie wspólnego potencjału w obszarze spraw międzynarodowych oraz skuteczna wymiana informacji to główne kierunki działań na przyszłość.
Spotkanie było jednocześnie okazją do podziękowania mł. insp. Karolinie Gawlickiej-Bąk za sześcioletnią służbę w charakterze oficera łącznikowego Policji w Hiszpanii. Podziękowania w imieniu Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia wręczył Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji insp. Ireneusz Sieńko.
W placówkach zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej obecnie służy 12 policjantek i policjantów w 11 różnych krajach świata (7 krajów UE oraz 4 spoza UE). Ich zadaniem jest prowadzenie wymiany informacji kluczowych z punktu widzenia Policji na podstawie kontaktów bilateralnych. Ponadto, do ich zadań należy nawiązywanie ścisłej współpracy z lokalnym służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo publiczne, a także reprezentowanie Komendanta Głównego Policji na arenie międzynarodowej.
(BMWP KGP)