Międzynarodowe szkolenie 45th Formatrain Workshop on Idendtifying and Investigating Stolen Motor Vehicles”
W dniach 4-8 listopada 2024 r. w Warszawie w ramach Projektu I-FORCE (inicjatywy Interpolu I-FORCE mającej na celu wspieranie organów ścigania Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w zwalczaniu poważnej przestępczości zorganizowanej i transgranicznych zagrożeń wynikających z konfliktu w regionie) odbyło się szkolenie zatytułowane „45th Formatrain Workshop on Idendtifying and Investigating Stolen Motor Vehicles” współorganizowane przez Międzynarodową Organizację Policji Kryminalnej INTERPOL oraz Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji i Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji dotyczące zwalczania przestępczości samochodowej.
W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji i Komendy Stołecznej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej, eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policj, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz funkcjonariusze policji ukraińskiej pionu kryminalnego. W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele Krajowego Biura Interpolu w Warszawie (BMWP KGP).
Podczas szkolenia prelegenci z Interpolu, sektora prywatnego, niemieckiej policji oraz Frontexu zaprezentowali techniczne aspekty przestępczości samochodowej, nowoczesne metody i narzędzia do identyfikacji pojazdów oraz odczytu i analizy danych zapisanych w elektronicznych podzespołach samochodowych, a także kryminalistyczne wsparcie w identyfikacji pojazdów. Ponadto szczegółowo scharakteryzowali również oznaczenia identyfikacyjne w pojazdach wyprodukowanych na rynek europejski i amerykański.
Przedstawiciele Biura Kryminalnego KGP i ukraińskiej Policji omówili zjawisko przestępczości samochodowej na poziomie krajowym. Elementarną częścią szkolenia były również jednodniowe warsztaty, które odbyły się w firmie handlującej ciężkim sprzętem budowlanym, a także u dealera sprzedaży nowych i używanych aut osobowych, podczas których uczestnicy mogli przyjrzeć się i samodzielnie identyfikować oznaczenia producentów różnych marek aut osobowych oraz ciężkich maszyn budowlanych.
Uczestnicy szkolenia wymienili doświadczenia w zakresie zwalczania przestępczości samochodowej, nawiązywali bezpośrednie kontakty, poznali możliwości nowych systemów, które w sposób znaczący przyczynią do efektywności pracy Policji i intensyfikacji współpracy na poziomie międzynarodowym.
(BMWP KGP)
Zdjęcia: J. Herok - BKS KGP, kom. M. Kołodziejczak - BMWP KGP