Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mianowania, odznaczenia i awanse

Data publikacji 26.07.2008

Na placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas centralnych obchodów Święta Policji, policjanci z całego kraju zostali uhonorowani za postawę i zasługi. Odznaczenia otrzymali z rąk premiera Donalda Tuska, Grzegorza Schetyny wicepremiera, ministra SWiA oraz Władysława Stasiaka szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Nadinspektor Andrzej Matejuk komendant główny Policji mianował na pierwszy stopień oficerski absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się złożeniem meldunku, po którym prezes Rady Ministrów wspólnie z komendantem głównym Policji dokonali uroczystego przeglądu pododdziałów.

Wszystkich zebranych na placu powitał nadinspektor Andrzej Matejuk komendant główny Policji. W swoim wystąpieniu mówił o codziennej służbie policjantów i funkcjonowaniu całej formacji. Nawiązał do kwestii organizacji, zarządzania i finansowania Policji, co w konsekwencji przekłada się na dobrą pracę policjantów i spadek przestępczości. Zwrócił się również bezpośrednio do promowanych dzisiaj oficerów i ich rodzin.
- Z okazji Święta Policji, a przede wszystkim z okazji dzisiejszej promocji życzę Wam wszystkiego dobrego, nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym i serdeczne gratuluję awansów – powiedział nadinsp. Andrzej Matejuk.

Następnie do policjantów, ich rodzin i wszystkich gości zgromadzonych na uroczystości, zwrócił się Donald Tusk prezes Rady Ministrów. W wystąpieniu odniósł się do dzisiejszego święta i w kilku słowach nawiązał do pracy Policji.
- Najlepszą recenzją dla Waszej formacji są statystyki, które pokazują spadek liczby przestępstw – powiedział premier. - To są przecież owoce waszej ciężkiej pracy.

26 lipca 2008 r. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Treść dokumentu poświęconego pamięci i czci policjantów zamordowanych w 1940 przez NKWD i wszystkich funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej została odczytana przez mł. insp. Marka Pyrzyckiego dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Następnie odbyło się uroczyste uhonorowanie policjantów odznaczeniami państwowymi i resortowymi. W pierwszej kolejności wyróżniono funkcjonariuszy z różnych jednostek w kraju za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego. Zostali oni wyróżnieni Krzyżami Zasługi za Dzielność. Policjantów medalami udekorował w imieniu Prezydenta RP Władysław Stasiak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Do tej pory nadano 403 takie odznaczenia, dzisiaj uhonorowano nimi pięć kolejnych osób.

W uznaniu za zasługi w zakresie ochrony i bezpieczeństwa publicznego zostały nadane Odznaki Zasłużony Policjant. Wyróżnieni funkcjonariusze zostali odznaczeni przez Donalda Tuska premiera rządu RP oraz Grzegorza Schetynę ministra spaw wewnętrznych i administracji. Dzisiaj nadano trzy złote i jedną srebrna odznakę.

Kolejną częścią uroczystości była promocja oficerka absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta na stopień podkomisarza mianowanych zostało 264 policjantów z całego kraju. Podczas dzisiejszych obchodów funkcjonariuszy uroczyście mianowali nadinsp. Andrzej Matejuk komendant główny Policji oraz nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk zastępca komendanta głównego Policji.

W geście uznania i gratulacji dla mianowanych oficerów zgromadzeni na placu Piłsudskiego goście, a przede wszystkim rodziny oklaskiwały promowanych policjantów gromkimi brawami.

Po zakończeniu promocji głos zabrał podkom. Gabriel Hibner z KPP w Słupcy prymus WSPol. W imieniu swoich kolegów, nowo mianowanych oficerów podziękował komendantowi WSPol i całej kadrze dydaktycznej za trud włożony w ich wyszkolenie. Podziękował również rodzinom kolegów za wyrozumiałość, którą się wykazali ze względy na wielomiesięczne rozstanie spowodowane kursem.

Następnie głos zabrał Władysław Stasiak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który w swoim wystąpieniu nawiązał do przedwojennych tradycji Policji Państwowej. Powiedział, że ten wzór i ta dobra tradycja są kontynuowane przez dzisiejszą formację. W imieniu Prezydenta RP złożył wszystkim policjantom życzenia, a także wyrazy uznania dla ich rodzin.

W 89. rocznicę Święta Policji delegacje przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz stowarzyszeń złożyły wieńce na płycie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu Prezydenta RP wieniec złożył Władysław Stasiak szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Następnie wieniec złożył Donald Tusk premier rządu w towarzystwie minister Julii Pitery.

Wieńce składały również delegacje władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierownictwa Policji, Biura Ochrony Rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Episkopatu, Instytutu Pamięci Narodowej, Straży Ochrony Kolei, ZHP. Na płycie przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożono również wieńce delegacji związków zawodowych policjantów i związków zawodowych pracowników Policji, a także Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. oraz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Uroczyste obchody Święta Policji na placu Piłsudskiego w Warszawie zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz uroczysta defilada pododdziałów. Na zakończenie przemarszu świeżo upieczeni oficerowie swoim zwyczajem wyrzucili czapki w górę.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości policjanci mogli w końcu podzielić się swoją radością z przybyłymi do Warszawy rodzinami. Na twarzach bliskich – rodziców, żon, dzieci - widać było radość i nieukrywaną dumę. A uściskom i pamiątkowym zdjęciom na placu Piłsudskiego i w ogrodzie Saskim nie było końca.

W dzisiejszych uroczystościach z okazji Święta Policji udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Sejmu, Senatu RP, kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierownictwo Komendy Głównej Policji. Na placu Piłsudskiego byli również przedstawiciele środowisk naukowych, komendanci wojewódzcy Policji, komendanci szkół Policji, dyrektorzy biur KGP, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń, polscy i zagraniczni oficerowie łącznikowi.

Powrót na górę strony