Polscy policjanci szkolili ukraińskich funkcjonariuszy w Kijowie
W ramach Programu Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polska Pomoc”, Komenda Główna Policji w 2024 roku realizowała projekt dla Ukrainy pt. „Dokumentowanie zniszczeń wojennych na potrzeby ukraińskich oraz międzynarodowych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości”.
W dniach 18–22 listopada 2024 roku w Kijowie odbyło się szkolenie dla 15 funkcjonariuszy Narodowej Policji Ukrainy (NPU), którzy wykonują swoją pracę na terenie wschodniej Ukrainy, która jest objęta konfliktem zbrojnym.
Celem szkolenia jest kontynuowanie zainicjowanej w 2023 roku współpracy między polską i ukraińską Policją poprzez doposażenie sprzętowe i przeprowadzenie szkolenia. W 2023 roku był to projekt pt. Gromadzenie materiału dowodowego za pomocą skanerów laserowych 3D w trakcie oględzin miejsc zdarzeń będących wynikiem katastrof, ataków terrorystycznych lub działań wojennych.
Szkolenie obejmowało tematykę:
- europejskie normy, standardy i podręczniki najlepszych praktyk w zakresie oględzin i dokumentowania miejsc zdarzeń.
- zastosowanie aparatów fotograficznych w postępowaniu karnym (aspekt prawny) do utrwalania zniszczeń wojennych,
- rodzaje zdjęć kryminalistycznych do dokumentowania zniszczeń wojennych, zwłok, przedmiotów,
- metody sporządzania dokumentacji fotograficznej zniszczeń wojennych,
- metody zapisywania dokumentacji fotograficznych,
- wizualizacja wykonanej dokumentacji fotograficznej zniszczeń wojennych na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości (Policji, Prokuratur, Sądów).
Realizacja projektu pozwoliła na zakup i przekazanie stronie ukraińskiej 16 zestawów składających się z nowoczesnych aparatów fotograficznych z niezbędnym osprzętem, tj. dwoma obiektywami, lampą błyskową i statywem, a także przeszkolenie funkcjonariuszy w zakresie jego obsługi. Działania te przyczyniły się do podniesienia jakości dokumentowania miejsc działań wojennych i utrwalenia materiału dowodowego za pomocą najnowszych i profesjonalnych technik. Co więcej, funkcjonariusze Narodowej Policji Ukrainy wzbogacili swoją wiedzę i kompetencje zawodowe w zakresie ujawniania, zabezpieczania i wykorzystania śladów kryminalistycznych z zastosowaniem technik opartych na cyfrowej fotografii kryminalistycznej.
W realizację projektu zostali zaangażowani doświadczeni funkcjonariusze polskiej Policji z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i laboratoriów kryminalistycznych KWP w Gdańsku i KWP zs. w Radomiu, którzy w latach 2022-2023 wspierali prokuratorów ukraińskich w dokumentowaniu zniszczeń wojennych za pomocą skanowania 3D oraz fotografii kryminalistycznej w obwodach: kijowskim, mikołajowskim, sumskim i czernichowskim.
Ostatniego dnia szkolenia po wręczeniu certyfikatów, odbyło się przekazanie profesjonalnego sprzętu fotograficznego funkcjonariuszom Narodowej Policji Ukrainy.
W uroczystości tej uczestniczył Chargé d'affaires ad interim Pan Piotr Łukasiewicz z Ambasady RP w Kijowie, który podziękował za zaangażowanie funkcjonariuszom polskiej Policji za udzielone na terytorium Ukrainy wsparcie merytoryczne i sprzętowe funkcjonariuszy Narodowej Policji Ukrainy.
(Biuro Kryminalne KGP)