Policjanci CBZC przerwali działalność grupy internetowych oszustów
Policjanci Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w Internecie zamieszczała fałszywe ogłoszenia. Pokrzywdzeni, którzy zamówili wybrane przedmioty nigdy ich nie dostali a kontakt ze sprzedającymi się urywał. Funkcjonariusze zatrzymali 9 osób, spośród których 6 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Podejrzani usłyszeli łącznie 160 zarzutów karnych.
W wyniku czynności policjantów z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalono, że grupa działała od dłuższego czasu na terenie Łodzi i okolic. Członkowie grupy wyłudzali pieniądze od pokrzywdzonych, w ten sposób, że na jednym z portali społecznościowych zamieszczali fałszywe ogłoszenia m.in. z elektronarzędziami, hulajnogami czy trampolinami. Zainteresowani zakupem klienci w konsekwencji nigdy nie otrzymali zamówionych przedmiotów a kontakt ze sprzedającymi się urywał.
Podejrzani podejmowali starania, aby ukryć swoją tożsamość i uniknąć ścigania, jednak intensywne działania gdańskich śledczych z CBZC, dały efekt w postaci zatrzymania w sumie 9 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóch z zatrzymanych było także poszukiwanych w celu odbycia kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa.
Śledczy podczas przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczyli dowody cyfrowe w postaci telefonów komórkowych z kartami SIM. Funkcjonariusze znaleźli również narkotyki w postaci amfetaminy i mefedronu.
Podejrzani na chwilę obecną usłyszeli 160 zarzutów karnych, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, licznych oszustw internetowych i posiadania narkotyków. Wobec 6 osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dwie osoby zostało objętych dozorem policji i zakazem opuszczania kraju. Śledztwo jest w toku i kolejne zarzuty będą jeszcze przedstawiane, nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Tczewie.
(CBZC)