Aktualności

140. posiedzenie Zarządu Europolu. Wybór przedstawiciela polskiej Policji na Przewodniczącego Zarządu Europolu

Data publikacji 11.12.2024

W dniach 10-11 grudnia 2024 roku w Budapeszcie odbyło się 140. posiedzenie Zarządu Europolu, podczas którego polskiej delegacji przewodniczył nadinsp. Marek Boroń – Komendant Główny Policji

W dniach 10-11 grudnia 2024 r. stolica Węgier była gospodarzem 140. posiedzenia Zarządu Europolu. Wydarzenie odbyło się w ramach kończącej się węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział szefowie europejskich organów ścigania i wysocy rangą urzędnicy Europolu, Komisji Europejskiej, Grupa ds. Wspólnej Kontroli Parlamentarnej Europol (GWKP). 

Wydarzenie było okazją do dyskusji nad istotnymi bieżącymi tematami w kontekście funkcjonowania agencji i wyznaczania kierunków na najbliższy okres, w tym polityki wymiany informacji, interoperacyjności i zarządzania informacją. Uczestnicy dokonali przeglądu bieżących i planowanych projektów oraz możliwości dalszego wspierania współpracy organów ścigania, w tym w szczególności Dokumentu Programowego na lata 2025-2027 oraz przyszłości Europolu. 

Celem spotkania było wzmocnienie europejskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i ułatwienie efektywnego przepływu informacji między państwami członkowskimi, w ramach rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Grudniowe posiedzenie było szczególnie ważne z punktu widzenia zbliżającego się przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi funkcjonowania Europolu, Zarząd wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego na kolejne 18 miesięcy. 

Począwszy od 1 stycznia 2025 r. członkowie Zarządu Europolu powierzyli funkcję Przewodniczącego Zarządu insp. Ireneuszowi Sieńko, Dyrektorowi Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP

Przewodnictwo w Zarządzie to kluczowa rola strategiczna. Zadaniem przewodniczącego jest m.in. prowadzenie posiedzeń, nadzór nad wdrażaniem decyzji oraz reprezentowanie Europolu w kontaktach z państwami członkowskimi i instytucjami UE. W kontekście bieżących wyzwań, takich jak zwalczanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, polskie przewodnictwo koncentruje się na wzmacnianiu wspólnych działań i wymiany informacji między krajami członkowskimi. Trzeba podkreślić, że jest to kolejny krok w umacnianiu pozycji Polski w obszarze europejskiego bezpieczeństwa. 

Polska Policja od wielu lat aktywnie współpracuje z Europolem, realizując szereg operacji międzynarodowych, w tym zwalczanie handlu ludźmi, przestępczości narkotykowej i cyberprzestępczości. Podczas posiedzenia przyszły przewodniczący przedstawił polskie priorytety, które będą realizowane w I połowie 2025 roku.

(BMWP KGP)

Powrót na górę strony