Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bo życie warte jest rozmowy

Data publikacji 16.12.2024

12 grudnia 2024 r. w Komendzie Głównej Policji odbyły się dwa pilotażowe szkolenia dla funkcjonariuszy Policji z garnizonów stołecznego i mazowieckiego, pełniących służbę patrolowo-interwencyjną oraz dzielnicowych z zakresu podejmowania interwencji w przypadku zachowań samobójczych realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

Jednym z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 jest zapobieganie zachowaniom samobójczym. W odpowiedzi na te wyzwania, opracowane zostały standardy postępowania dla służb mundurowych dotyczące kontaktu z osobami w kryzysie samobójczym, po próbie samobójczej i w żałobie po śmierci samobójczej (w dwóch wersjach: rozszerzonej oraz skróconej), a także Materiały szkoleniowe dla służb mundurowych dotyczące standardów postępowania w przypadku ryzyka zachowań samobójczych, które zostały przedstawione podczas szkoleń pilotażowych. Celem szkoleń jest zebranie opinii, sugestii, uwag na temat prezentowanych standardów oraz ewentualne ich modyfikacje, oparte na doświadczeniach z wdrażania.

Szkolenie pilotażowe zostało podzielone na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczący etiologii oraz skali zjawiska samobójstw poprowadził prof. Norbert Malec z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, drugi z zakresu udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej poprowadzili Izabela Solarska oraz kom. Rafał Góral z Wydziału Psychologów Policyjnych Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji KGP, trzeci blok poświęcony był standardom postępowania dla służb mundurowych dotyczącym kontaktów z osobą podejmującą próbę samobójczą i został poprowadzony przez mł. insp. Dorotę Pater z Biura Prewencji KGP oraz kom. Roberta Bojarskiego z Wydziału Ruchu Drogowego KSP, członka nieetatowej grupy negocjacyjnej Komendy Stołecznej Policji. W szkoleniu wziął również udział mł. insp. Dariusz Potrząsaj,  krajowy koordynator ds. negocjacji policyjnych Głównego Sztabu Policji KGP, który przybliżył uczestnikom działalność negocjatorów policyjnych. 

Policjanci w codziennej służbie podejmują interwencje wobec osób znajdujących się w kryzysie suicydalnym, co sprawia że poszerzanie wiedzy na temat tego zjawiska jest niezwykle ważnym elementem skutecznego udzielania pomocy. Zdarzeniom suicydalnym można i trzeba zapobiegać. Zwiększenie kompetencji służb mających bezpośredni kontakt z osobami znajdującymi się w kryzysie psychicznym stanowi istotny czynnik w niwelowaniu skali tego zjawiska. Policjanci odgrywają ważną rolę w zapobieganiu samobójstwom w społeczności lokalnej.

(Biuro Prewencji KGP)
 

Powrót na górę strony