Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek z udziałem pieszej. Apel o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drodze

Data publikacji 18.12.2024

Przechodzenie w miejscu niedozwolonym było przyczyną wypadku drogowego z udziałem 90-letniej pieszej. Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek 16 grudnia br., w Lubinie. Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Natomiast poza przepisami ważny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących.

W poniedziałkowy wieczór na ulicy Niepodległości w Lubinie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszej. Przybyli niezwłocznie na miejsce policjanci w toku prowadzonych czynności ustalili, że 90-letnia kobieta postanowiła pokonać czteropasmową, dwukierunkową drogę, w miejscu do tego, jak najbardziej nieprzeznaczonym.

Niestety w konsekwencji swojej złej decyzji seniorka została potrącona przez kierującą samochodem osobowym marki Nissan. Jak ustalili mundurowi, ze względu na ograniczoną widoczność  wynikającą z pory dnia oraz odbijające się od mokrej nawierzchni jezdni promienie światła pobliskich latarni, 60-latka nie zauważyła pieszej, która chwilę wcześniej postanowiła przejść na drugą stronę drogi „na skróty”.

Na całe szczęście prędkość, z jaką poruszała się kierująca nissanem nie była duża. Jednak pomimo tego w wyniku zdarzenia 90-letnia piesza doznała urazu kończyny dolnej, co skutkowało koniecznością zadysponowania na miejsce medyków. W trakcie dalszych działań na miejscu 90-latka została przetransportowana do szpitala celem udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pieszy wchodzący i znajdujący się już na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż pomimo zmiany jakiś już czas temu przepisów, wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
  • przebiegania przez jezdnię,
  • chodzenia po torowisku,
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących. Te wszystkie zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych.

(KWP we Wrocławiu /ik)

Film 2x.mp4

Pobierz plik 2x.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.05 MB)

Powrót na górę strony