Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na fałszywe oferty na legalnych platformach sprzedażowych

Data publikacji 19.12.2024

„Jak mawiają, w życiu, jak to w życiu – nic nie jest za darmo… A zatem, jeżeli ktoś oferuje Ci coś za darmo lub po bardzo kusząco atrakcyjnej cenie, nawet na renomowanej platformie sprzedażowej, a Ty miałbyś tylko opłacić przesyłkę… Nigdy nie ufaj linkom wysłanym przez sms albo pocztę. Takie linki zazwyczaj przekierowują Cię poza tę renomowaną platformę do fałszywej strony po to, żeby wyłudzić Twoje dane do logowania i płatności. (…) Zamiast kupić znakomite, markowe słuchawki, możesz niestety mocno się zdziwić znajdując wyczyszczone konto!” – ostrzega Katarzyna Skrzynecka w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.

Przestępcy coraz częściej oferują towary za darmo, pod warunkiem, że sami opłacimy kuriera. Przesyłają link do płatności, który przenosi nas poza zaufaną platformę sprzedażową, po to żeby przejąć dane naszej karty płatniczej! Obejrzyj poniższy filmik i dowiedz się, jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy podczas zakupów online.

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki wraz z Policją przypominają:

  • Jeśli ktoś oferuje ci coś za darmo, ale musisz opłacić kuriera – odbierz towar osobiście,
  • Gdy masz wątpliwości lepiej zrezygnuj z transakcji, bo możesz stracić pieniądze,
  • Nigdy nie klikaj w linki, które dostajesz smsem, mailem, lub na komunikatorze,
  • Dbaj o swój telefon – zainstaluj antywirusa,
  • Zabezpiecz telefon pinem lub biometryczni.

Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku!

Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi. Twarzami tegorocznej edycji są Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski.

Związek Banków Polskich

Powrót na górę strony