Aktualności

Bezpieczeństwo na polskich drogach to priorytet

Data publikacji 09.01.2025

Każdego dnia policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników polskich dróg. W minionym roku odnotowano nieco mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych oraz poprawiło się bezpieczeństwo pieszych. W wielu obszarach potrzebna jest intensyfikacja działań, jednak możemy stwierdzić, że w wielu z nich stale utrzymuje się poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.

Ze wstępnych danych[1] wynika, że w 2024 roku na polskich drogach śmierć poniosło 1 881 osób. To o 0,6% mniej niż w 2023 r.

W 2024 r. do policji zgłoszono 21 528 wypadków drogowych - to wzrost o 2,8% względem roku 2023. W tych zdarzeniach 24 825 osób zostało rannych - to wzrost o 2,9% osób względem roku 2023.

Policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o 15,8% więcej przeprowadzonych działań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 91 300 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 4,5%.

Bardzo istotnym jest także spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W 2024 roku doszło do 1201 takich zdarzeń, w których odnotowaliśmy 151 ofiar śmiertelnych. To spadek liczby zdarzeń o 9,8% oraz liczby ofiar o 28,8%. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierujący pod działaniem alkoholu stanowili 6,1%.

Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 26 155 kierujących. To wzrost o 10,1%.

Mniejsza (o 4,7%) była też liczba wypadków z udziałem pieszych - 4719 wypadków, w których zginęło 419 osób (mniej o 7,9%). 

W 2024 roku policjanci zatrzymali:

  • 16 534 osoby, które naruszyły sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (czyn z art. 244 kk),
  • 8 281 osób niestosujących się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania (czyn z art.180a kk),
  • 263 kierowców, którzy kierowali pojazdem mimo aktywnego 3-mięsięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o wartość większą niż 50km/h na obszarze zabudowanym oraz 44 kierowców kierujących w okresie obowiązywania wydłużonego do 6 miesięcy okresu zatrzymania prawa jazdy.

Suma tych przestępstw i wykroczeń to 25 122 przypadki, co oznacza, że średnio dziennie policjanci zatrzymują 69 kierowców, którzy nie powinni prowadzić pojazdów z uwagi na orzeczone zakazy sądowe lub wydane decyzje sądu.

Polska Policja jest członkiem stowarzyszenia policji ru­chu drogowego w Europie ROADPOL (European Road Policing Network), którego głównym celem jest wymiana dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogo­wego, nauka oraz wzmacnianie współpracy transgranicz­nej. Pod patronatem ROADPOL-u są organizowane ope­racje kontrolne – „Speed”, „Seatbelt”, „Alcohol & Drugs”, „Truck & Bus”, „Focus on the Road” oraz działania „Road­pol Safety Days”, w których biorą udział także polscy poli­cjanci ruchu drogowego.

Niezależnie od działań europejskich, Biuro Ruchu Drogo­wego KGP inicjuje i koordynuje również ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. „Prędkość”, „Niechronieni uczest­nicy ruchu drogowego”.

Kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeń­stwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór na drogach sprawowany przez Policję, ale również profilakty­ka. Dlatego, oprócz sprawowania kontroli, policjanci ruchu drogowego skupiają swoją uwagę na prowadzeniu działań informacyjno-profilaktycznych, w tym edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Policja ini­cjuje i organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym związanym z bezpieczeń­stwem ruchu drogowego i współdziała w tym zakresie z or­ganami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.

W ramach „Krajowego Programu działań profilaktycz­nych na lata 2024-2026 koordynowanych przez Biu­ro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji”, pod głównym hasłem: „Dla każdego jest miejsce na drodze” prowadzone są liczne działania informacyjno-edukacyjne skierowane do poszczególnych grup uczestników ruchu drogowego, takie jak „Bezpieczne ferie”, „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”, „Jednośladem bezpiecznie do celu”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Świeć przykładem – Noś odblaski!”, „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Jednocześnie prowadzone są inne działania profilaktyczne propagujące problematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego, takie jak Dzień Bez­piecznego Kierowcy, Europejski Tydzień Mobilności – ROADPOL Safety Days oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Pierwszy raz w historii polskiej Policji do dyspozycji pionu ruchu drogowego są 4 nowoczesne śmigłowce, które zo­stały zakupione w ramach projektu pn. „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym” reali­zowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruk­tura i Środowisko 2014–2020. Śmigłowce są rozlokowane w różnych jednostkach i umożliwiają nadzór nad ruchem drogowym w dowolnym miejscu w kraju. Ponadto wszyst­kie garnizony zostały wyposażone w bezzałogowe statki powietrzne.

Nowy rok, to nowe wyzwania dla polskiej drogówki. Z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych. Dużo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, nauce udzielania pierwszej pomocy, podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników jednośladów.  Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających.  

Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku  ubiegłym.

(KGP)


[1] dane wstępne na dzień 1 stycznia 2025 r.

Powrót na górę strony