Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Mieszkaniowa ośmiornica" zlikwidowana

Data publikacji 30.07.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 4 urzędników łódzkiego magistratu podejrzanych o szereg nieprawidłowości przy administrowaniu mieszkaniami. Akcja policjantów była kolejnym etapem śledztwa prowadzonego przez ponad dwa lata. Do tej pory śledczy zatrzymali już 9 osób, z których część została tymczasowo aresztowana.

Na ślad nieprawidłowości przy gospodarowaniu mieszkaniami przez łódzkich urzędników agenci CBŚ natrafili już w 2005 roku. Ustalono, że kilku pracowników łódzkiego urzędu miejskiego, którzy zajmują się administrowaniem nieruchomościami w tym mieście ulega korupcyjnym pokusom. Urzędnicy przyjmowali łapówki od przedsiębiorców w zamian za umożliwienie im wygrania lukratywnych przetargów na usługi budowlane, remontowe i porządkowe. Za odpowiednią gratyfikację umożliwiali także wybranym osobom - wskazanym przez właściciela biura nieruchomości zamianę lub przydział mieszkań. Za przestępcze przysługi urzędnicy otrzymywali łapówki – pieniądze w kwocie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, dobre alkohole, wyjazdy na wczasy i weekendy lub darmowe usługi remontowo – budowlane w mieszkaniach swoich lub bliskich.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas w ręce stróżów prawa wpadli dwaj przedsiębiorcy z powiatu sieradzkiego, którzy w nieuczciwy sposób "wygrali" kilka intratnych przetargów oraz kierowniczka jednej z administracji nieruchomościami w centrum miasta.

W październiku zatrzymano właściciela biura nieruchomości, który pośredniczył w zamianach lub przydziałach mieszkań osobom, nie spełniającym określonych warunków oraz współpracująca z nim kobieta.

Kolejne uderzenie w "mieszkaniową ośmiornicę" miało miejsce w minionym tygodniu. Śledczy z CBŚ zatrzymali 3 kobiety w wieku 51, 54 i 57 lat oraz 60-letniego mężczyznę. Są to podejrzani o korupcję dyrektorzy i zastępcy dyrektorów administracji nieruchomościami. Zatrzymanym urzędnikom przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowej lub osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Przekupni łodzianie zostali tymczasowo aresztowani – dwóch opuściło już areszt po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Centralne Biuro Śledcze traktuje sprawę jako rozwojową i zapowiada kolejne zatrzymania tak skorumpowanych urzędników, jak i korumpujących ich przedsiębiorców. Śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzka prokuratura.

Powrót na górę strony