Walentynkowa zbiórka krwi służb mundurowych
Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi. Wśród policjantów i pracowników Policji jest dużo honorowych dawców krwi, którzy chętnie oddają ten drogocenny dar życia. Zapraszamy na pierwszą w tym roku zbiórkę krwi, która odbędzie się 13 lutego. Krew będziemy oddawać dla córki policjantki z Michałowic, która po ciężkiej operacji przebywa w szpitalu w Przasnyszu. Tym razem podczas zbiórki możliwa będzie też rejestracja w bazie dawców szpiku. Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.
Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi. W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22-26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi.
Już w najbliższy czwartek, 13 lutego 2024 r. odbędzie się pierwsza w tym roku zbiórka krwi organizowana przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu, a także Zarząd Terenowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Placówce SG w Radomiu.
Będzie to też pierwsza w tym roku zbiórka krwi organizowana przez mazowieckich policjantów. Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.
Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie - dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Tym razem podczas zbiórki możliwa będzie też rejestracja w bazie dawców szpiku. Poruszeni niezwykle trudną sytuacją naszych policyjnych kolegów, u których syna zdiagnozowano chłoniaka T-komórkowego wątrobowo-śledzionowego i potrzebuje pilnego przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego, organizatorzy postanowili rozszerzyć zbiórkę krwi o możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.
Choroba nowotworowa dziecka jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla rodziców. W takiej sytuacji znaleźli się nasza koleżanka z Zarządu w Białymstoku CBŚP i kolega z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku-Podlaskim. U ich 13-letniego syna zdiagnozowano chłoniaka T-komórkowego wątrobowo-śledzionowego. Obecnie Hubert przebywa w Klinice Onkologii Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Każdy, kto zarejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku zwiększy szanse Huberta - i wielu innych pacjentów - na wygranie najtrudniejszej walki o zdrowie i życie.
Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcamy do oddawania krwi. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona 13 lutego (czwartek) w godz. 8.30-12.30 na parkingu przed budynkiem ZW NSZZ Policjantów na terenie KWP zs. w Radomiu przy ul. 11 Listopada 37/59.
Będziemy też oddawać krew dla Oliwii Gerszewskiej, córki policjantki z Komisariatu Policji w Michałowicach, która po ciężkiej operacji przebywa w szpitalu w Przasnyszu.
Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a dzięki krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew i w dniu następnym.
(KWP w Radomiu / sc)