Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

22 tys. euro skradzione z konta przez Internet

Data publikacji 31.07.2008

Policjanci z Gdańska zatrzymali 50-letnią mieszkankę Pruszcza Gdańskiego, która w jednym z gdańskich banków chciała wypłacić 22 tysiące euro. Pieniądze zostały skradzione z cudzego konta internetowego. To kolejny przypadek cyberprzestępczości wykryty przez policjantów. Ta odmiana nosi nazwę phisingu – kradzież pieniędzy poprzez wyłudzenie loginu i hasła na fałszywych stronach internetowych banku.

Wczoraj po południu policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Gdańsku zajmujący się zwalczaniem przestępczości z użyciem elektronicznych instrumentów płatniczych otrzymali informację z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą BK KGP. Z informacji wynikało, że w jednym z gdańskich banków w ciągu pół godziny nastąpi próba wypłacenia pieniędzy pochodzących z przestępstw. Chodziło o niebagatelną kwotę 22 tysięcy euro.

Gdańscy policjanci zadziałali błyskawicznie. Do banku pojechali funkcjonariusze. Zatrzymali na gorącym uczynku, podczas podejmowania pieniędzy 50-letnią kobietę, mieszkankę Pruszcza Gdańskiego.
Jak ustalili policjanci pieniądze miały być dalej przetransferowane za granicę. Gotówka pochodziła z włamania do konta internetowego obywatela jednego z państw Europy Zachodniej.

Sposób działania sprawcy nosi nazwę phishingu, który jest jedną z najgroźniejszych obecnie form cyberprzestępczości.

Phishing polega na wysyłaniu do użytkowników Sieci specjalnych wiadomości e-mailowych. Ich zadaniem jest nakłonienie odbiorcy do odwiedzenia spreparowanej witryny internetowej i zaktualizowania na niej informacji dotyczących np. loginu i hasła dostępu do serwisu bankowego. Strona www wyglądem do złudzenia przypomina znany użytkownikowi, oryginalny serwis.

 

Pamiętajmy, że wszelkie tego typu e-maile mają na celu wyłącznie nakłonić użytkownika do ujawnienia swoich wszystkich danych i nie są nigdy rozsyłane przez żadne banki, w których mamy konta. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do e-maila przesłanego rzekomo z naszego banku należy skontaktować się ze swoim bankiem i zweryfikować tę informację.

Powrót na górę strony