Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc, mobbing i korupcja w OPS

Data publikacji 31.07.2008

Policjanci zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 50 zarzutów kierowniczce jednego z ośrodków pomocy społecznej w powiecie kamieńskim. Kobieta przez piętnaście lat stosowała przemoc psychiczną i fizyczną w stosunku do podwładnych pracownic. Dyskryminowała je i poniżała, a także straszyła utratą pracy. Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

30 lipca br. prokurator rejonowy w Kamieniu Pomorskim zastosował wobec kierowniczki jednego z ośrodków pomocy społecznej poręczenie majątkowe w kwocie 3,5 tys. zł i zawiesił ją w czynnościach służbowych oraz wykonywaniu zawodu związanego z pracą w instytucjach samorządowych na stanowiskach kierowniczych.

Bardzo długo wytrzymywały ucisk ze strony swojej przełożonej pracownice jednego z ośrodków pomocy społecznej. Od 1993 roku sześć pracownic systematycznie było nękanych w bardzo różny sposób. Przemoc psychiczna, a niejednokrotnie nawet fizyczna stały się codziennością. Pokrzywdzone kobiety ciągle słyszały obelgi, wulgarne poniżanie i ośmieszanie. Ich szefowa szydziła i ironizowała z ich poziomu intelektualnego. Krzyczała, niezasadnie karała, nękała i straszyła utratą pracy. Dyskryminowała i wydawała zaniżone nieobiektywne oceny ich pracy zawodowej.

Naruszała również uprawnienia pracownicze, niejednokrotnie utrudniała korzystanie z uprawnień urlopowych zakłócając tym samym prawo do wypoczynku i ochrony zdrowia. Pod rygorem odebrania premii zmuszała kobiety do udziału w wewnątrzzakładowych spotkaniach. Niekiedy podstępnie domagała się od kobiet dostarczania korzyści osobistych oraz wielokrotnie majątkowych, obiecując zapłatę, która nie następowała. Ganiła kobiety za zwłokę, kiedy dostarczenie tych korzyści przedłużało się w czasie.

Od lutego 2008 roku, kiedy to policjanci kryminalni z komendy powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim uzyskali informacje o nieprawidłowościach w ośrodku pomocy społecznej, sprawa bardzo szybko ruszyła z miejsca. Zgromadzony został materiał dowodowy w postaci pism i nagrań, który obecnie jest jeszcze przedmiotem specjalistycznych badań przez powołanych biegłych. Niezbite dowody dały prokuratorowi rejonowemu podstawę do przedstawienia zarzutów podejrzanej kobiecie.

24 lipca br. prokurator rejonowy w Kamieniu Pomorskim w toku prowadzonego śledztwa, przedstawił kobiecie 50 zarzutów. Jako kierownik dopuściła się w stosunku do podwładnych naruszenia praw pracowniczych, stosowania przemocy psychicznej i fizycznej, a także wielokrotnego przyjmowania korzyści majątkowej. Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.
 

Powrót na górę strony