Działania dyżurnego z wrocławskiej komendy miejskiej zapobiegły tragedii i uratowały życie 13-latki
Informacja o 13-letniej wrocławiance, która zamierza podjąć dramatyczną decyzję i odebrać sobie życie, trafiła aż z Kanady. Ustaleniem aktualnego miejsca pobytu dziewczyny oraz koordynacją prowadzonych działań zajął się dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu - asp. Marcin Szymanek, gdyż adres podany przez mieszkającego w Kanadzie chłopaka nastolatki okazał się nieprawidłowy. Tego typu zgłoszeniom jest zawsze przypisywany najwyższy priorytet, dlatego dyżurny kontynuował dokładne sprawdzanie dostępnych systemów policyjnych. Intensywna i szczegółowa analiza asp. Marcina Szymanek finalnie doprowadziła funkcjonariuszy z podległego komisariatu na Psim Polu pod właściwy adres, a ich interwencja zapobiegła potencjalnej tragedii.
Dziewczyna mieszkająca na stałe we Wrocławiu powiadomiła swojego chłopaka, który mieszka w Kanadzie, że ma myśli samobójcze. Treść wysłanego przez 13-latkę sms’a spowodowała natychmiastową reakcję po stronie policjantów komendy miejskiej i podjęcie przez nich szeregu działań w celu niedopuszczenia do tragedii.
Funkcjonariusze wiedzieli, że muszą działać błyskawicznie. W poszukiwania nastolatki szczególnie zaangażował się dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu – asp. Marcin Szymanek, którego o całym zdarzeniu poinformował jego odpowiednik z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.
Sprawna oraz skuteczna koordynacja działań prowadzonych przez dyżurnego wrocławskiej jednostki, który po szczegółowych i intensywnych przeszukaniach policyjnych systemów wskazał mundurowym z Psiego Pola właściwy adres, doprowadziły do odnalezienia 13-latki.
Przez cały czas trwania akcji poszukiwawczej asp. Marcina Szymanek pozostawał w stałym kontakcie z dyżurnym Komisariatu Policji Wrocław-Psie Pole, który informował go o postępach prowadzonych w terenie działań, co w efekcie zapobiegło potencjalnej tragedii.
Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, nie wstydźmy się o nią poprosić. Każdy z nas może mieć słabsze chwile, czasem myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami.
Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych:
- 116 123 - Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny, czynny całodobowo,
- 116 111 - Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo,
- 800 121 212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny całodobowo,
- 800 702 222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, czynny całodobowo.
Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi wyżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo.
Możesz też zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymasz pomoc, której potrzebujesz! Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.
Inne przydatne numery telefonów:
- TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - 22 635 09 54 (w poniedziałki - 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 - dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy - 17.00 – 20.00; w czwartki - 17.00 – 20.00);
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia);
- Policyjny Telefon Zaufania - 800 120 226. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń pod numer alarmowy 112.
(KWP we Wrocławiu / sc)