Międzynarodowa konferencja pn. „Policja jest Kobietą” w Senacie RP na 100-lecie kobiet w Policji
26 lutego 2025 r. w Senacie RP odbyła się międzynarodowa konferencja pn. „Policja jest Kobietą” będąca uroczystą inauguracją obchodów 100-lecia pracy kobiet w Policji. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu. W uroczystości wzięli również udział, Pan Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Czesław Mroczek, Sekretarz Stanu w MSWiA, nadinsp. Marek Boroń, Komendant Główny Policji, Pani Catherine de Bolle, Dyrektor Wykonawcza Europolu i Pani Montserrat Marin López, Dyrektor Wykonawcza Agencji UE (CEPOL).
Po wprowadzeniu sztandaru Komendy Głównej Policji i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji, głos zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu.
- Dzisiaj przyglądamy się bohaterskiej drodze, którą wyznaczyły w historii naszego kraju polskie policjantki. W ciągu stu lat kobiety w Policji zdobyły wysokie kwalifikacje, wśród nich są świetnie utalentowane ekspertki i śledcze w wielu dziedzinach. Szczególnie należy podkreślić ich kompetencje, szczególnie tam, gdzie potrzebna jest empatia i zrozumienie. Polskie policjantki mogą być dumne z noszenia munduru.
Następnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podziękował policjantkom za służbę doceniając umiejętności, kompetencje i pracę kobiet policjantek.
- Tym bardziej was podziwiamy, tym bardziej wam dziękujemy i tym bardziej liczymy na to, że z Policją, skoro związałyście z nią swoją karierę i przyszłość zawodową, zrealizujecie swoje cele, ambicje i marzenia – mówił minister.
Dyrektor Wykonawcza Europolu Catherine de Bolle i Dyrektor Wykonawcza Agencji UE (CEPOL) Montserrat Marin López w swoich przemówieniach mówiły o swoich doświadczeniach policyjnych. Dyrektor Europolu zwróciła uwagę, że policjantki muszą wykazać się odpornością, odwagą i walczyć z przestarzałymi stereotypami w formacji mundurowej często zdominowanej przez mężczyzn. Dyrektor CEPOL-u zauważyła, że często największym problem policjantek jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, dlatego jest potrzeba szkoleń uświadamiających ograniczenia pomagające sprostać kulturowym wyzwaniom.
Do zgromadzonych zwrócił się nadinsp. Marek Boroń - Komendant Główny Policji.
- Przez te 100 lat rola kobiet w Policji uległa ogromnym zmianom. Obecnie służbę w Policji pełni ponad 20 tys. kobiet. Realizują zadania we wszystkich pionach, zajmując też stanowiska kierownicze. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu przekazuję wyrazy najwyższego szacunku oraz podziękowania dla wszystkich pań, policjantek i pracownic Policji za ich profesjonalizm oraz ogromny wkład w dbanie o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju. Wszystkim Paniom życzę satysfakcji z pełnionych obowiązków, pomyślności oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie jeszcze bardziej wzmocni pozycję kobiet w Policji.
Podczas konferencji odbyły się także 3 panele.
W pierwszym, poświęconym historii kobiet w Policji, przedstawiono film o najważniejszych wydarzeniach związanych z obecnością kobiet w polskiej Policji. Prof. Piotr Gołdyn z Uniwersytetu Kaliskiego opisał sylwetkę Stanisławy Paleolog, pierwszej komendantki kobiet w polskiej Policji. Polskie policjantki wyróżniały się na tle formacji kobiecych w innych krajach, między innymi nosiły broń. Wykonywały zadania śledcze, pozyskiwały i współpracowały z konfidentami, przesłuchiwały sutenerów i prostytutki.
Komendant-rektor Akademii Policji w Szczytnie insp. dr Agata Malasińska-Nagórny porównała sytuację kobiet w Policji w ciągu ostatnich 100 lat. Zwróciła uwagę na wiele zmian różniących pierwsze policjantki od współczesnych. Jedynie taki sam pozostał wymóg nieposzlakowanej opinii i minimum średniego wykształcenia.
W drugim panelu wzięły udział przedstawicielki kierownictw zagranicznych Policji m.in. z Litwy, Estonii, Francji, Szwecji oraz Dubaju. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się ile kobiet służy w policjach innych państw, jakie mają uposażenia, pozycje czy drogi awansu. Uwypukliły, że kobiety w Policji zwiększają zaufanie do tej formacji, wpływają pozytywnie na społeczną spójność, łagodzenie niepokojów i kształtowanie kulturowej różnorodności.
Ostatni panel pn. „Kobiety przyszłością Policji” był spotkaniem ekspertów przedstawiających swoje postrzeganie Policji oraz kobiet w tej formacji. Wzięli w nim udział, Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala, wykładowczyni akademicka insp. w stanie spoczynku dr Kornela Oblińska, pisarka Katarzyna Dacyszyn, nauczyciel Paweł Raczyński, aktorka Katarzyna Ucherska, raper, poeta, filozof Mikołaj Mądrzyk.
Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć historycznych przypominających wydarzenia ostatniego stulecia. Policjantki z kompanii reprezentacyjnej Policji i uczennice z mundurowych klas policyjnych wykonały pokaz musztry paradnej, następnie odbył się występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
W tym roku mija 100 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej Policji. W 1925 r. ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Następnie w Komendzie Głównej Policji Państwowej rozpoczął się specjalistyczny kurs dla 30 policjantek obejmujący szczególnie zagadnienia walki z sutenerstwem i handlem żywym towarem.
Zachęcamy do przeczytania historii 100 lat kobiet w Policji.
Tekst: BKS
Zdj.: Gazeta Policyjna / BKS
Film: podkom. Tomasz Lis
Komunikaty z kraju:
- CBŚP: „Kobiecość to tajemnicza siła, która potrafi zmienić świat” - Kobiety w CBŚP
- KSP: 100 lat kobiet w Policji
- KWP w Białymstoku: 100 lat Policji Kobiecej - od pionierskich działań do kluczowej roli w służbie społeczeństwu
- KWP w Bydgoszczy: Wyjątkowe spotkanie z okazji 100. Rocznicy Powołania Policji Kobiecej
- KWP w Gdańsku: 2025 rok oznacza, że od przyjęcia kobiet do służby w Policji minęło 100 lat!
- KWP w Gorzowie Wielkopolskim: Wyjątkowa uroczystość na jubileusz 100-lecia kobiet w Policji
- KWP w Katowicach: 100-lecie kobiet w śląskiej i polskiej Policji
- KWP w Kielcach: 100 lat kobiet w Policji – historia odwagi, profesjonalizmu i pasji
- KWP w Krakowie: Profesjonalizm nie ma płci. Kobiety służą w polskiej Policji od 100 lat
- KWP w Lublinie: Kobiety w Policji służą już 100 lat!
- KWP w Opolu: Opolska Policja jest kobietą! Świętujemy 100-lecie powstania policji kobiecej
- KWP w Poznaniu:
Kobiecy turniej piłki nożnej na 100-lecie kobiet w Policji
Uroczysta gala z okazji 100-lecia kobiet w Policji - KWP Szczecinie: Delikatne, wrażliwe, subtelne, odważne- kobiety 100 lat w Policji
- KWP we Wrocławiu:
100 lat Policji Kobiecej – historia odwagi, profesjonalizmu i służby społeczeństwu
W Komendzie Powiatowej Policji w Miliczu odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. rocznicę utworzenia Policji Kobiecej w Polsce - Szkoła Policji w Katowicach: 100 lat kobiet w polskiej Policji – historia, wyzwania i przyszłość