Aktualności

Dzięki policjantom porzucone szczeniaki trafiły w bezpieczne miejsce

Data publikacji 01.04.2025

Garwolińscy policjanci uratowali dwa porzucone szczeniaki, które ktoś pozostawił w plastikowej reklamówce przy drodze. Funkcjonariusze ogrzali i zaopiekowali się zwierzętami, a następnie przekazali je fundacji, zajmującej się pomocą bezdomnym psom. Policyjny przewodnik psa służbowego, który brał udział w akcji podkreśla, jak ważna jest odpowiedzialność za zwierzęta i apeluje o reagowanie na przypadki znęcania się nad nimi. Za takie czyny grozi kara do 3 lat więzienia.

W poniedziałek, 31 marca 2025 r. około godziny 18.30 do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki powiatu o dwóch małych pieskach pozostawionych w plastikowej reklamówce przy drodze w Zakrzewie. Sprawa poruszyła funkcjonariuszy, którzy natychmiast pojechali na miejsce. Widok bezbronnych szczeniąt, narażonych na chłód i niebezpieczeństwo, był poruszający.

W składzie interweniującego patrolu był policyjny przewodnik psa służbowego. Razem z kolegą zaopiekował się zwierzętami. Szczeniaki zostały przeniesione do radiowozu, ogrzane i otoczone troską, następnie przekazano je pod opiekę fundacji, zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom.

– To niewyobrażalne, że ktoś mógł skazać te maluchy na taki los – mówi policjant biorący udział w akcji. – Jako przewodnik psa służbowego doskonale wiem, jak wiernymi i oddanymi towarzyszami są zwierzęta. W naszej formacji psy służbowe każdego dnia pomagają nam w pracy, tropią przestępców, szukają zaginionych osób i wykrywają niebezpieczne substancje. To inteligentne i pełne oddania stworzenia, które zasługują na szacunek i troskę. Każdego dnia powinniśmy pamiętać, że zwierzę to nie zabawka, którą można wyrzucić, gdy się znudzi. Jeśli ktoś nie jest w stanie zapewnić psu odpowiednich warunków, powinien szukać dla niego innego rozwiązania, zamiast skazywać na cierpienie.

Policja przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem, za które grozi kara nawet do trzech lat więzienia. Funkcjonariusze apelują o zgłaszanie podobnych przypadków, by skutecznie walczyć z okrucieństwem wobec zwierząt.

(KWP w Radomiu / sc)

Powrót na górę strony