Przystanek „PaT” wraca
Po jubileuszu 10-lecia ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji „PaT”, który w 2015 roku odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie i długiej przerwie, która potem nastąpiła, znów zorganizowany zostanie XI ogólnopolski Przystanek „PaT” („Przyszłość a Ty”). Jego gospodarzem w dniach 25-27 br. będą Szamotuły. Dziś w stołecznym ratuszu odbyła się konferencja poświęcona programowi „Przyszłość a Ty” połączona z uroczystością przekazania włodarzom miasta z Wielkopolski przechodniej statuetki będącej symbolem programu.
Uczestnikami spotkania byli zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Sławomir Piekut, dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji insp. dr Robert Żółkiewski, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa i zarazem autor programu „PaT” Grzegorz Jach, starosta powiatu szamotulskiego Beata Hanyżak, burmistrz miasta i gminy Szamotuły Piotr Michalak, prezes Sądu Rejonowego w Szamotułach Łukasz Słomczyński wraz z zespołem kuratorów, lider młodzieżowej grupy PaT w Warszawie Igor Kamiński oraz samorządowcy, funkcjonariusze i pracownicy Policji, młodzież i media.
Profilaktyczny program „PaT” dla młodych wspiera ich zdrowie i bezpieczeństwo.
– Dzisiaj wracamy do tego kapitalnego programu. Bardzo się cieszę, że ten program zakończył się w Warszawie i dzisiaj w Warszawie zaczynamy go na nowo. I oby trwał, bo jest potrzebny – powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. – Bardzo się cieszę, że na ręce pana burmistrza będę mogła przekazać tę przechodnią statuetkę, która jest symbolem programu i trzymam bardzo mocno kciuki za wszystkie wasze aktywności, bo działamy we wspólnym celu, jakim jest jak najlepsze zaopiekowanie naszej młodzieży.
W tegorocznej akcji w Szamotułach weźmie udział ponad tysiąc osób z całej Polski.
– PaT to program profilaktyczny skierowany do młodzieży, który daje jej alternatywę przed uzależnianiami, hejtem, przemocą, cyberprzemocą i również przed utratą zdrowia psychicznego. To program, w którym najważniejsza jest młodzież. To oni swoim zaangażowaniem, pasją, pokazują rówieśnikom, jak należy żyć bez uzależnień – powiedział insp. Sławomir Piekut. – Bardzo się cieszę, że po 10 latach wraca PaT i tą pierwszą jednostką po przerwie jest garnizon wielkopolski. Dlaczego do Szamotuł? Bo Szamotuły to jest taka jednostka garnizonu wielkopolskiego, w którym PaT nigdy nie zakończył swojej działalności. Pomimo wygaszenia tego programu on działał.
XI Przystanek „PaT” zorganizowany w Szamotułach będzie, więc nagrodą za wytrwałość i zaangażowanie. Pod koniec kwietnia, przez trzy dni od świtu do wieczora będzie prowadzonych 26 rozmaitych warsztatów. Od artystycznych, przez dziennikarskie po naukowe. Każdy uczestnik sam wybierze, w którym z nich weźmie udział. A potem będą koncerty i animacje społecznościowe.
– I rozmowy, które prowadzimy na serio. – dodał Grzegorza Jach. – Oni są gotowi na takie rozmowy, a bardzo często nikt z nimi w taki sposób nie rozmawia. Nawet w domu. Im to jest niezwykle potrzebne. Mam wrażenie, że z tym młodym pokoleniem przestaje się rozmawiać, a my będziemy rozmawiać.
XI ogólnopolski Przystanek PaT z osobistym wsparciem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia. Pełną informację o XI Ogólnopolskim/V Powiatowym Przystanku PaT – Szamotuły 2025 można znaleźć na stronie policja.pl w zakładce „PaT”.
– Jesteśmy dumni, że to piękne przedsięwzięcie wraca do Wielkopolski – powiedział burmistrz miasta Piotr Michalak. – Bardzo cieszymy się, że możemy zaprosić młodzież z całej Polski do Szamotuł.
Tekst i zdjęcia Andrzej Chyliński/BKS KGP