Funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w sprawie laboratorium narkotykowego, w którym wybuchł pożar
Policjanci z KWP w Gdańsku oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku pracowali nad śledztwem dotyczącym pożaru hali magazynowej, do którego doszło w lutym 2025 roku w Gdańsku przy ul. Siennickiej. Dzięki pracy dochodzeniowo-śledczej i kryminalnej, weryfikacji wielu hipotez śledczych ustalono, że do zdarzenia doszło na skutek sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach. W wyniku tego zdarzenia nastąpił wybuch z powodu działającego tam laboratorium narkotykowego. Do tej sprawy policjanci na terenie Gdańska oraz powiatu ostrołęckiego zatrzymali z udziałem kontrterrorystów trzech mężczyzn. Podejrzani zostali doprowadzeni do jednostki Policji, a następnie do prokuratury.
Pożar
5 lutego 2025 roku doszło do pożaru hali magazynowej przy ul. Siennickiej w Gdańsku. Pożar strawił blisko 65% jej powierzchni. Po zakończeniu akcji gaśniczej na pogorzelisko weszli policjanci. Przez kilkanaście dni jednocześnie pracowało kilka grup oględzinowych, w skład których weszli prokuratorzy, policjanci, technicy, funkcjonariusze straży pożarnej, biegli. Przez cały czas obecni byli na miejscu prowadzący śledztwo prokuratorzy oraz zespoły procesowe z wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz komend miejskich garnizonu pomorskiego.
Czynności procesowe
Zanim policjanci ze specjalnie powołanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku grupy operacyjno-dochodzeniowej weszli do wnętrza hali, wykonali oględziny zewnętrzne budynku, z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, oraz przy wykorzystaniu scanera 3D i drona ze scanerem. Skaner 3D pozwolił w krótkim czasie z dużą precyzją stworzyć trójwymiarowy obraz, dzięki któremu śledczy mogli zobaczyć każdy szczegół.
Równolegle z oględzinami prowadzone były także inne czynności procesowe, w trakcie których m.in. zabezpieczana była dokumentacja niezbędna do wyjaśnienia przyczyn powstania i rozmiarów pożaru. Policjanci zabezpieczyli i przeanalizowali 12 terabajtów zapisów z kamer monitoringów, przesłuchano kilkudziesięciu świadków oraz pokrzywdzonych. Do prowadzonego śledztwa powołano ekspertów, biegłych z zakresu pożarnictwa, fizykochemii, biologii, daktyloskopii, teleinformatyki oraz biegłego z zakresu badania pisma.
Podstawowym celem prowadzonych czynności było ustalenie przyczyn i ewentualnych sprawców pożaru. Był to główny cel przeprowadzanych oględzin. W toku czynności zabezpieczono wiele śladów i przedmiotów, które mogły mieć związek z powstaniem zarzewia ognia. Wszystkie zabezpieczone w tym zakresie dowody zostały poddane odrębnym oględzinom, a następnie zostały przekazane powołanym w śledztwie biegłym.
Śledztwo, prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wskazuje, że pożar był efektem eksplozji prowadzonego w hali laboratorium narkotyków. Dzięki analizom operacyjnym, pracy dochodzeniowo-śledczej oraz ekspertyzom biegłych chemików, ustalono, że w wyznaczonej przez Policję tzw. strefie zero znajdowała się nielegalna wytwórnia narkotyków.
Zatrzymania
Dzięki skrupulatnej pracy kryminalnych oraz analizie zgromadzonych materiałów dowodowych, zidentyfikowano podejrzanych, ustalono ich miejsca pobytu i doprowadzono do zatrzymań.
15 kwietnia policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego zatrzymali trzy osoby podejrzane o spowodowanie pożaru na terenie hali magazynowej. W wyniku operacji, wspartej przez funkcjonariuszy BOA oraz kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 27, 38 i 46 lat.
Do zatrzymań doszło na terenie województwa mazowieckiego i pomorskiego. W trakcie przeszukań mieszkań zajmowanych przez zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. elektronikę, w tym telefony komórkowe, laptopy oraz inne dowody świadczące o udziale zatrzymanych w nielegalnym procederze. Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty. Obejmuje je m.in. zarzut sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, który zagrażał życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, a także zarzut wytwarzania, przetwarzania lub przerabiania środków odurzających.
Śledztwo w tej sprawie jest nadal w toku, a dalsze czynności będą prowadzone przez funkcjonariuszy w ścisłej współpracy z prokuraturą.
(KWP w Gdańsku / sc)