Rozpoczęliśmy Wojewódzkie Obchody Święta Policji w lubelskim garnizonie
Rozpoczęliśmy Wojewódzkie Obchody Święta Policji w lubelskim garnizonie. Wydarzenie upamiętniające 106. rocznicę powołania Policji Państwowej miało zarówno uroczysty jak i rodzinny charakter. W Archikatedrze Lubelskiej została odprawiona msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Z kolei na Placu Teatralnym przed CSK w Lublinie odbył się piknik „Na Niebiesko". Natomiast główne uroczystości obchodów Święta Policji odbędą się 16 lipca na Placu Teatralnym w Lublinie, gdzie zostaną wręczone odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a nowo przyjęci do służby policjanci złożą ślubowanie.
Wojewódzkie uroczystości w lubelskim garnizonie 106. rocznicy powołania Policji Państwowej rozpoczęły się wczoraj od mszy świętej odprawionej w Archikatedze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z udziałem kadry kierowniczej lubelskiego garnizonu policji na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji w Lublinie młodszym inspektorem Tomaszem Gilem wraz ze swoimi Zastępcami: młodszym inspektorem Olgierdem Oleksiakiem, inspektorem Robertem Michną i inspektorem Andrzejem Mioduną.
W intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji mszę celebrował Jego Ekscelencja Bp Mieczysław Cisło Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej w asyście policyjnego kapelana ks Bogdana Zagórskiego.
Następnie w niedzielnie popołudnie na placu teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbyło się spotkanie z Policją Lubelską. W ramach obchodów policyjnego święta w godzinach 14:00 – 18:00 odbył się Piknik „Na Niebiesko” przygotowany dla mieszkańców miasta, gości oraz rodzin funkcjonariuszy.
Podczas wydarzenia można było zobaczyć radiowozy oraz wyposażenie służbowe lubelskiej policji. Każdy mógł wsiąść do policyjnego radiowozu, począwszy od motocykla, specjalistycznego samochodu ruchu drogowego, samochodu bojowego po armatkę wodną.
Nie zabrakło również atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane pokazy. Lubelscy kontrterroryści przeprowadzili interwencję pirotechniczną z wykorzystywaniem wyrzutnika czy też robota pirotechnicznego. Podczas jednego z pokazów policjant przeprowadzał interwencję w specjalistycznym kombinezonie EOD. Policjanci zaprezentowali również kamuflaż strzelca wyborowego.
Z wielkim zaciekawieniem, wszyscy odwiedzający oglądali pokaz wyszkolenia psa bojowego. Podczas występu, można było zauważyć niezwykłą współpracę i więź, która jest między Benjim, a jego przewodnikiem.
Niektórzy mogli poczuć się policjantem i sprawdzali swoje umiejętności podczas obezwładniania i zatrzymania niebezpiecznego przestępcy znajdującego się w samochodzie. Był też czas na edukację, poprzez prezentację udzielania pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym.
Swoje wyposażenie zaprezentowali również funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Wszyscy mieli okazję zobaczyć m.in. kamery termowizyjne, sprzęt podwyższonego zagrożenia, tarcze ochronne, strzelby gładkolufowe, granaty hukowe, miotacze pieprzu, sprzęt GPS wykorzystywany przy poszukiwaniu osób zaginionych czy też zestaw do pokonania trudnych przeszkód. Policjanci pokazali również jak w środku wygląda armatka wodna Tajfun, wykorzystywana podczas zabezpieczeń dużych imprez masowych np. meczów piłkarskich.
Na stanowisku przygotowanym przez policjantów Laboratorium Kryminalistycznego uczniowie mogli zobaczyć jak zabezpieczamy ślady na miejscu zdarzenia oraz jak pobiera się odciski linii papilarnych. Każdy chętny mógł sobie sporządzić pamiątkową kartę daktyloskopijną. Przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń policjanci pokazali metody sprawdzania autentyczności dokumentów oraz banknotów.
Na jednym ze stoisk prezentowaliśmy części zasobów Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Prezentowane były interesujące eksponaty, elementy umundurowania, sprzęty wykorzystywane do służby w latach ubiegłych.
Osoby zainteresowane wstąpieniem do służby mogły bezpośrednio porozmawiać z funkcjonariuszami ze stoiska promującego zawód policjanta. Mundurowi przekazywali najważniejsze informacje dotyczące rekrutacji do Policji. Omawiali jak wygląda ścieżka kariery i jakie predyspozycje decydują o wstąpieniu do konkretnego pionu. Przygotowaliśmy również ulotki informacyjne. Nie zabrakło również rozmów z funkcjonariuszami z wydziału profilaktyki oraz ruchu drogowego. Z kolei osoby chętne mogły oznakować swój rower.
Na placu można było także przybić piątkę z policyjnymi maskotkami. Dzieci chętnie brały udział w grze terenowo - detektywistycznej czy też w warsztatach plastycznych. Na najmłodszych czekała dmuchana zjeżdżalnia.
Wszystkim odwiedzającym serdecznie dziękujemy za obecność!
Główne uroczystości obchodów Święta Policji z udziałem kierownictwa Policji, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych oraz zaproszonych gości odbędą się 16 lipca (środa) o godz. 10:00 na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Podczas apelu wręczone zostaną odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a nowo przyjęci do służby funkcjonariusze złożą ślubowanie. Uroczystość zakończy pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Organizatorzy wydarzenia: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów woj. lubelskiego.
Partner Wydarzenia: Województwo Lubelskie - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Lubelskie. Smakuj Życie!”, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Patronat honorowy: Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń
Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski, Lublin112.pl.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
podkomisarz Kamil Karbowniczek