Aktualności

Szybka reakcja dyżurnej i skuteczne działanie policjanta z psem służbowym doprowadziły do uratowania życia 58-latka

Data publikacji 15.07.2025

Tylko dzięki czujności, empatii i doskonałemu współdziałaniu policjantów udało się uratować życie 58 -letniego mężczyzny, który znajdował się w głębokim kryzysie emocjonalnym i zamierzał targnąć się na własne życie.

Do Komisariatu Policji Szczecin Śródmieście wpłynęła informacja od mężczyzny zaniepokojonego stanem emocjonalnym swojego wujka. Zgłaszający poinformował, że jego krewnego ogarnęła myśl o odebraniu sobie życia. Przekazał dokładne dane mężczyzny, jego numer telefonu oraz powód swojego niepokoju.

Pełniąca służbę dyżurna asp. Agnieszka Wojdyr natychmiast nawiązała połączenie z desperatem. Już po pierwszych słowach rozmowy stało się jasne, że sytuacja jest bardzo poważna – z drugiej strony słuchawki słychać było roztrzęsiony, płaczący głos 58 -latka, który otwarcie mówił o braku chęci do życia, wspomniał o liście pożegnalnym i o zamiarze odebrania sobie życia. Pomimo ogromnego napięcia emocjonalnego, policjantka zachowała zimną krew, prowadząc rozmowę z empatią i zaangażowaniem, próbując powstrzymać mężczyznę od jego zamiaru, jednocześnie zbierając istotne informacje.

W rozmowie 58-latek ujawnił, że wszedł do lasu na terenie Szczecina. Chwilę później połączenie zostało przerwane. Policjantka natychmiast przekazała wszystkie dane dyżurnemu Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, który niezwłocznie wysłał we wskazany rejon przewodnika z psem służbowym.

Na miejsce został skierowany mł. asp. Michał Szczesiak wraz ze swoim czworonożnym partnerem. Podczas przeszukiwania terenu policjant zauważył mężczyznę odpowiadającego rysopisowi desperata. Funkcjonariusz natychmiast udzielił 58-latkowi pierwszej pomocy, tamując krwawienie, a następnie wezwał pogotowie ratunkowe. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie uzyskał fachową pomoc medyczną.

Dzięki empatycznej i profesjonalnej postawie dyżurnej oraz skutecznej interwencji policjanta z psem służbowym, udało się zapobiec tragedii.

Pamiętaj - nie jesteś sam! Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia doświadcza kryzysu psychicznego, nie zwlekaj – szukaj pomocy. W Polsce działają całodobowe infolinie wsparcia psychologicznego, gdzie można anonimowo porozmawiać z doświadczonymi specjalistami:

Rozmowa może uratować życie.

Grafika z telefonami alarmowymi dla osób potrzebujących wsparcia.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony