Centralne Obchody Święta Policji 2025
Z okazji 106. rocznicy powołania Policji Państwowej, 24 lipca 2025 r. na Tarasie Górnym Pałacu Jana III w Wilanowie odbyła się centralna uroczystość Święta Policji.
Data i miejsce uroczystości jest nieprzypadkowe. 24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, jednolitą służbę na terenie młodego państwa polskiego, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość. W tym roku przypada także 100. Rocznica powołania policji kobieciej, dla której formacja na 2025 rok przyjęła motto przedwojenne, które brzmi „Policja jest kobietą”. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury, który od wieków przyciąga najznamienitszych gości, ludzi sztuki, polityki, nauki, a także współczesnych, którzy nadal szukają w historii inspiracji.
Na uroczystość w Pałacu w Wilanowie przybył prezydent Polski Andrzej Duda, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak, minister - członek Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. Odbudowy Po Powodzi Marcin Kierwiński oraz zaproszeni goście, politycy, przedstawiciele środowisk naukowych, stowarzyszeń i fundacji działających w środowisku policyjnym i duchowieństwo. Na trybunie honorowej było także całe kierownictwo Policji na czele z Komendantem Głównym Policji. Nie zabrakło reprezentantów policji zagranicznych, polskich oficerów łącznikowych służących poza granicami kraju oraz zagranicznych pełniących służbę w Polsce.
Uroczystości rozpoczęły się od wejścia Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Za nią wkroczyły pododdziały biorące udział w uroczystym apelu, poczty sztandarowe Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji i szkół Policji. Prezydent Andrzej Duda oddał honor sztandarom Akademii Policji w Szczytnie i Komendy Stołecznej Policji, a następnie dokonał przeglądu pododdziału policjantów, którzy dopiero co wstąpili w szeregi formacji.
Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej na maszt i wykonaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantom i policjantkom, którzy wypełnili rotę ślubowania do końca, a także pracownikom Policji, którzy odeszli do wieczności.
Wszystkich zebranych powitał uroczyście Komendant Główny Policji, który zwrócił się także do funkcjonariuszy i pracowników Policji: - „Bądź tym, kim jesteś i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a ci, którzy są ważni, nie mają z tym problemu.” Szanowni Państwo, rozpocząłem od cytatu psychologa Fritza Perlsa, który wskazuje na to, jak ważna jest prawda i właściwa komunikacja. W czasach intensywnego rozwoju technologii informacyjnych, mediów społecznościowych, coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem dezinformacji czy rozpowszechnianiem niezweryfikowanych wiadomości. Niestety mechanizm ten dotyka również Policji, która każdego dnia stoi na straży bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli. - Jako Komendant Główny Policji pragnę stanowczo podkreślić, że nie ma mojej zgody na przedstawianie służby w Policji w sposób niezgodny z prawdą, zniekształcony czy nieuczciwy. Fałszywe narracje czy wybiórcze pokazywanie faktów godzą nie tylko w dobre imię formacji, czy też w morale tysięcy policjantek i policjantów, ale przede wszystkim korzystają na tym inne, nieprzyjazne nam służby obcych państw. - Zapewniam, że jesteśmy otwarci na konstruktywną krytykę i dialog społeczny, pragnę jednak zaapelować do wszystkich Państwa o ocenianie Policji na podstawie wiarygodnych informacji i obiektywnych danych. Przekaz zgodny z prawdą, oparty na faktach i rzetelności pomaga budować wzajemny szacunek i stabilność społeczną.
Komendant Główny Policji w dalszej części swojego przemówienia odniósł się do sprawowanej w minionym półroczu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i wielkiej odpowiedzialności, jaka w związku z tym spoczywała na polskiej Policji. Odniósł się także do setnej rocznicy powołania Policji Kobieciej w Polsce. - Obecnie służbę w Policji pełni ponad dwadzieścia tysięcy (20 506) policjantek i dziś nie sposób wyobrazić sobie naszej formacji bez obecności kobiet. Szanownie Panie, wnosicie do naszej służby profesjonalizm, cierpliwość, a także kobiecą empatię wobec drugiego człowieka. Godne szacunku i podziwu jest także to, jak znakomicie łączycie obowiązki zawodowe z rodzinnymi. W imieniu całej formacji dziękuję Wam za ofiarność i zaangażowanie. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, życzę Wam drogie Panie dalszych sukcesów, nieustającej dumy i satysfakcji. Kończąc swoje wystąpienie szef Policji powiedział: - Drogie Koleżanki i Koledzy, z okazji przypadającego Święta, jeszcze raz pragnę wyrazić ogromne uznanie dla Waszej służby i pracy. Niech świadomość, jak ogromne znaczenie ma Wasza służba, będzie dla Was powodem do dumy, a szacunek i wdzięczność społeczeństwa - źródłem wewnętrznej siły i motywacji.
Kolejnym punktem uroczystości było nadanie stopni generalskich siedmiu oficerom Policji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 48 ust. o Policji, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień generalnego inspektora mianował nadinsp. Marka Boronia – Komendanta Głównego Policji. Na stopień nadinsp. zostali mianowani: insp. Szymon Sędzik – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, insp. Andrzej Patrzałek – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, insp. Magdalena Nguyen-Fudala – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, insp. Arkadiusz Sylwestrzak – Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, insp. Agata Malasińska-Nagórny Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie oraz insp. Bogusław Ziemba – Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.
Następnie przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych, medali i odznak resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe. Ogółem decyzjami Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: 47 osób – Złotym Medalem Za Zasługi dla Policji, 112 osób - Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji oraz 310 osób Brązowym Medalem Za Zasługi dla Policji oraz 80 osób medalem imienia Podkomisarza Policji Andrzej Struja.
Wyróżnionym funkcjonariuszom medale i odznaki wręczyli minister Tomasz Siemoniak i Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Boroń. Następnym punktem uroczystości była ceremonia promocji na pierwszy stopień oficerskim absolwentów Akademii Policji w Szczytnie. Na stopień podkomisarza Policji mianowanych zostało 171 policjantów. Uroczystej promocji generalską szablą dokonał gen. insp. Marek Boroń.
Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie nowo przyjętych policjantów garnizonu stołecznego, które od funkcjonariuszy przyjął Komendant Stołeczny Policji insp. Dariusz Walichnowski.
Podczas uroczystości w Wilanowie wyróżnienia wręczono również laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 148 policjantów.
Na zakończenie przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe. Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich zebranych, ale przede wszystkim do funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, którym podziękował za służbę i oddanie krajowi. - Dziękuję za możliwość bycia tutaj razem z państwem w wasze święto. Przede wszystkim po to, aby podziękować, pogratulować a zarazem i pożegnać się po 10 latach sprawowania przeze mnie urzędu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ogromnie państwu dziękuję za wszystkie te lata służby, przede wszystkim tym, którzy przez te 10 lat, kiedy mam ten niezwykły zaszczyt sprawować ten urząd prezydenta, pełnili służbę w polskiej Policji niezwykle ofiarnie, wykonując zadania zwłaszcza w momentach próby. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom. Dziękuję kadrze, służbie cywilnej naszej Policji, pracownikom cywilnym Policji za niezwykłą służbę i poświęcenie w czasie pandemii coronavirusa, dziękuję za ofiarny udział w ochronie polskiej granicy, dziękuję za to, że byliście państwo na posterunku i służyliście Rzeczpospolitej we wszystkich momentach próby, takich jak rosyjska agresja na Ukrainę i napływ ogromny rzesz uchodźców z Ukrainy do Polski, których chroniliście i którym pomogliście… Dziękuję, że miałem zaszczyt przez tych ostatnich 10 lat służyć Rzeczypospolitej wraz z Państwem. Szczęść Boże, niech Pan Bóg ma w swojej opiece wszystkie funkcjonariuszki i funkcjonariuszy, i pracowników polskiej Policji. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece państwa najbliższych. Niech zawsze polski policjant, policjantka spokojnie wraca ze służby do domu po to by móc się cieszyć radością swojego domowego ogniska. Niech żyje Polska!
Szef resortu MSWiA i Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak: - To był dobry rok dla Policji. Rekordowy budżet, rekordowy nabór, wzrost zaufania do Policji. To wszystko zawdzięczamy wam, funkcjonariusze. Od komendanta głównego do każdego z was, którzy codziennie w różnych miejscach, na polskich ulicach, gdzie dokonuje się przestępstwa, pełni służbę. Jesteście naszymi bohaterami wszyscy ci, którzy są przy Pałacu w Wilanowie, ale także wszyscy ci, którzy pełnią służbę w najdalszych zakątkach Polski. Wszyscy ci, którzy każdego dnia wychodzą na służbę po to, aby obywatele czuli się bezpiecznie… Życzę wszystkim policjantom wsparcia obywateli, listów do Komendanta Głównego, w których ludzie dziękują za okazane serce i empatię. Jestem dumny, że w tym bardzo trudnym ostatnim roku, mogłem z wami współpracować, widzieć dziesiątki, setki sytuacji. Możecie być dumni z polskiej Policji. Ku chwale Ojczyzny!
Ceremonię zakończyła defilada pododdziałów przed trybuną honorową, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu absolwentek i uczennic klas mundurowych ze szkół ponadpodstawowych w Radomiu i Koninie oraz funkcjonariuszek z Kompanii Reprezentacyjnej Policji.
Tekst: Andrzej Chyliński / Gazeta Policyjna
Zdjęcia: Jacek Herok i Krzysztof Chrzanowski / Gazeta Policyjna
Film: podkom. Tomasz Lis / BKS KGP, podkom. Marek Świszcz / BMWP KGP
Relacje z obchodów Święta Policji w kraju:
- KWP w Białymstoku: Obchody Święta Policji w 106. rocznicę powstania Policji Państwowej
- KWP w Bydgoszczy: Wojewódzkie i miejskie obchody Święta Policji w Bydgoszczy
- CBŚP: Budujemy bezpieczną przyszłość – 25 lat pasji i profesjonalizmu
- CBZC: Uroczyste obchody Święta Policji w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości
- CLKP: Obchody 106. rocznicy powstania Policji Państwowej w CLKP
- CPKP "BOA": Obchody Święta Policji w CPKP „BOA”
- KWP w Gorzowie Wielkopolskim: Lubuskie obchody Święta Policji
- KWP w Katowicach: Wojewódzkie Święto Policji 2025 w garnizonie śląskim
- KWP w Kielcach: Wojewódzkie Obchody Święta Policji Garnizonu Świętokrzyskiego w Końskich
- KWP w Krakowie: Małopolskie obchody Święta Policji
- KWP w Lublinie: Wojewódzkie obchody Święta Policji w lubelskim garnizonie
- KWP w Olsztynie: Obchody Święta Policji na Warmii i Mazurach w 2025 roku
- KWP w Poznaniu: Wojewódzkie obchody Święta Policji
- KWP zs. w Radomiu: Mazowieckie obchody Święta Policji
- KWP w Rzeszowie: Wojewódzkie Obchody Święta Policji w Rzeszowie
- KWP we Wrocławiu: Dolnośląskie obchody Święta Policji
- KSP: Stołeczne uroczystości z okazji Święta Policji
- Akademia Policji w Szczytnie: Święto Policji w Akademii – rok podwójnego jubileuszu
- Szkoła Policji w Katowicach: Święto Policji w Szkole Policji w Katowicach
- Szkoła Policji w Pile: Uroczyste obchody Święta Policji w Szkole Policji w Pile
- Szkoła Policji w Słupsku: Święto Policji, nowy sztandar i jubileusz 80-lecia