Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nagrody dla policjantów ratujących życie

Data publikacji 02.09.2008

Trzech policjantów z małopolskiego komisariatu wodnego zostało wyróżnionych nagrodami pieniężnymi. Z policjantami spotkał się dzisiaj komendant wojewódzki Policji inspektor Andrzej Rokita, który podziękował im za profesjonalną służbę i wręczył wyróżnienia. Tylko w czasie wakacji policjanci komisariatu wodnego, patrolując rejon Wisły w Krakowie oraz zbiorników wodnych w Czorsztynie, Rożnowie i Dobczycach uratowali 10 osób a 58 udzielili niezbędnej pomocy.

Wyróżnieni zostali:
starszy sierżant Przemysław Raj

- policjant ogniwa patrolowo – interwencyjnego Komisariatu Wodnego Policji

Prowadząc kontrole w ramach działań pn. „ Bezpieczne wakacje” sprawdzał m.in. trzeźwość kierujących pojazdami w ruchu lądowym i wodnym. Ujawnił i zatrzymał czterech nietrzeźwych kierujących, w tym kierowcę autobusu i sternika tramwaju wodnego przewożącego dzieci i młodzież.

Zdecydowana postawa tego policjanta przyczyniła się być może do zapobieżenia wypadkom, a profesjonalizm postępowania z tego typu przypadkami stanowi właściwy przykład do naśladowania dla młodszych kolegów w pracy.

sierżant sztabowy Antoni Kamisiński i sierżant Marcin Bagiński

- dwukrotnie w ciągu jednego tylko dnia ratowali tonących, natychmiast reagując na dostrzeżone zagrożenie

 

Obydwaj policjanci pełnili w wakacje służbę na sezonowym posterunku wodnym w Niedzicy. Wielokrotnie konfrontowali się z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia osób wypoczywających nad wodą, stawiając czoła niebezpieczeństwu.

Doskonale przygotowani, pełni odwagi i poświęcenia nie raz wyciągali z wody tonących, udzielając im niezbędnej pomocy przedmedycznej.

Jednego dnia dwukrotnie podejmowali akcję ratowniczą. Najpierw pomogli dwóm mężczyznom, których łódź uległa zatopieniu. Wracając do posterunku spostrzegli kolejne dwie osoby, które zaczęły tonąć wraz z rowerkiem wodnym, więc bez zastanowienia pospieszyli z pomocą i tym tonącym.

Także w ostatni wakacyjny weekend doszło do sytuacji, w której policjanci ratowali mężczyznę pływającego na desce windsurfingowej.

 

 

 


Komisariat wodny Policji obejmuje zasięgiem działania rzekę Wisłę, zbiorniki w Dobczycach, Czorsztynie i Rożnowie. Służbę pełni w nim w sumie 15 policjantów (w sezonie letnim 22). W dyspozycji funkcjonariuszy znajduje się 12 łodzi motorowych, 2 samochody terenowe, motocykle enduro i quad.

Od 1 maja do 30 września dla zapewnienia bezpieczeństwa osób odpoczywających nad wodą funkcjonują posterunki sezonowe. W lipcu i sierpniu dodatkowo policjanci komisariatu wodnego pojawiają się także na zbiorniku wodnym w Kryspinowie.

Od 1 października do 30 kwietnia natomiast działalność Policji wodnej koncentruje się bardziej na profilaktyce dzieci i młodzieży, szkoleniach, kontrolach i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W sezonie letnim policjanci komisariatu wodnego przeprowadzili działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży krakowskich szkół, w których wzięło udział ponad 8 tysięcy uczestników. Skontrolowali 52 kąpieliska oraz 107 niestrzeżonych miejsc kąpieli tzw. dzikich kąpielisk. Policjanci przygotowali także festyn „bezpieczne wakacje” na bulwarach wiślanych dla dzieci i młodzieży. Podczas prowadzonych działań policjanci komisariatu wodnego współpracowali z innymi podmiotami – takimi jak WOPR, PSR, Straż Graniczna, Straż Miejska.

Powrót na górę strony