Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli kratki ściekowe, elementy trakcji i rury

Data publikacji 04.09.2008

1,5 tony elementów żeliwnych złodzieje wynieśli z terenu myjni kolejowej w Przemyślu. Kradli w biały dzień, niezauważeni przez pracowników. Policjanci zatrzymali 27-letniego mężczyznę. Odzyskali większość kratek ściekowych.W Olsztynie policjanci i strażnicy miejscy zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o kradzież rur z budowy. Jeden ze sprawców, chcąc uniknąć odpowiedzialności, ukrył się w krzakach. Zarówno Józef Z., jak i jego dwaj wspólnicy, byli pijani. Teraz grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu pracownik stacji postojowej PKP w Przemyślu zgłosił kradzież. Z jego relacji wynikało, że w ciągu dnia, z myjni wagonów kolejowych skradziono kilkadziesiąt kratek ściekowych. Każda o wadze około 30 kg.

Policjanci z komendy miejskiej w Przemyślu ustalili, że sprawcy zdołali wynieść około półtorej tony elementów żeliwnych. Intensywne dochodzenie doprowadziło do zatrzymania 27-letniego przemyślanina, który przyznał się do kradzieży. Ustalono, że w ciągu dwóch dni, skradł około 50 kratek ściekowych. Wszystkie zostały sprzedane do punktów skupu złomu. Policjanci odzyskali niemal wszystkie skradzione elementy.

W Olsztynie do zdarzenia doszło około godziny 21.45. Policjanci zostali wezwani na ul Iwaszkiewicza. Tam, na budowie, miało dojść do kradzieży. Jacyś mężczyźni majstrowali przy ogrodzeniu terenu.

Po chwili strażnicy miejscy przyprowadzili dwóch mężczyzn, którzy nieśli rury pochodzące z budowy. Jan K. i Bogdan R. zostali zatrzymani. Dołączył do nich także Józef Z. Tego 52-latka patrol musiał wyciągnąć z krzaków, gdzie się ukrył. Rury warte 600 złotych zostały odzyskane. Sprawcy kradzieży zostali przewiezieni do komendy. Okazało się, że byli pod wpływem alkoholu. Mieli od 1,5 do prawie 2 promili.

Jak wytrzeźwieją, zostaną przesłuchani. Za kradzież grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Policjanci z Leszna w trakcie prowadzenia śledztwa związanego z kradzieżami żeliwnych odważników obciążających trakcję elektryczne PKP ustalili, że trzech mieszkańców Leszna podczas swojej ostatniej "wyprawy" po łupy zdemontowali i ukradli 67 żeliwnych obciążników. Wartość skradzionych przedmiotów to ponad 7000złotych. W prowadzonym śledztwie bardzo pomógł policjant z Krobi, który podczas kontroli w jednym z punktów skupu złomu, rozpoznał skradzione przedmioty.

„Grupa” na miejsce przestępstwa, wybierała odległe od zabudowań i trudno dostępne miejsca kolejowego szlaku. Jedna z ich kradzieży doprowadziła do naruszenia funkcjonalności linii trakcyjnej. Efektem było uszkodzenie, wartego 4500 zł, pantografu elektrowozu. Przez kilka porannych godzin ruch kolejowy na trasie Kościan – Leszno był zablokowany, a przez dłuższy okres czasu znacznie utrudniony. Awaria ta mogła zagrozić bezpieczeństwu podróżnych, personelu PKP oraz osób postronnych.

Wszyscy zatrzymani są mieszkańcami Leszna. Znani są Policji z popełnionych wcześniej kradzieży i rozbojów.

Za kradzież oraz sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym mężczyznom grozi do 8 lat więzienia.

Powrót na górę strony