Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystości rocznicy otwarcia cmentarza w Miednoje

Data publikacji 08.09.2008

Rodziny policjantów pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze, Grzegorz Schetyna - minister spraw wewnętrznych i administracji, generalny inspektor Andrzej Matejuk - komendant główny Policji, delegacje Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i przedstawiciele władz rosyjskich oddali hołd ofiarom terroru stalinowskiego. Na Polskim Cmentarzu Wojennym i Cmentarzu Rosyjskim w Miednoje, podczas ósmej rocznicy otwarcia tej największej polskiej nekropolii w Rosji, zapalili znicze i złożyli wieńce.

68 lat temu, wiosną 1940 roku, na rozkaz Stalina zamordowano ponad 22 tys. polskich obywateli, w tym ponad 6300 policjantów, co przeszło do historii pod nazwą Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji, a także delegacje federacji Rodzin Katyńskich, Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Stowarzyszenia Rodzina Policyjna oddali hołd policjantom, żołnierzom KOP, pracownikom sądownictwa i strażnikom więziennym, zamordowanym w Twerze i pochowanym w Miednoje. Uroczystości rozpoczęły się na rosyjskiej części cmentarza ofiar stalinizmu. Delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Następnie w polskiej części nekropolii odprawiona została uroczysta msza święta, którą koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego, kapelan Policji Tadeusz Płoski: "Był czas, gdy szukaliśmy mogił, ale przyszedł dzień, kiedy stanęliśmy nad dołami śmierci. Można zabrać ciało, ale nie można zabrać duszy i pamięci" – powiedział w homilii.

Głos zabrał też minister spraw wewnętrznych i administracji. Grzegorz Schetyna przypomniał, że minęło już 68 lat, od kiedy wydano wyrok na polskich policjantów. Zapewnił, że pamięć o ofiarach stalinowskiego terroru na zawsze pozostanie nie tylko na kartach historii, ale przede wszystkim w naszej pamięci. Podkreślił także, że ofiara ta nie była daremna, że to również dzięki ich poświęceniu żyjemy teraz w wolnej Polsce. Minister przypomniał uchwałę Sejmu RP w sprawie uczczenia Pamięci Funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP. Podkreślił, że dokument ten był długo oczekiwany przez całe środowisko policyjne, a w szczególności przez rodziny pomordowanych przez NKWD.

Kolejna część obchodów miała miejsce w Twerze przed Instytutem Medycznym, w miejscu, gdzie zostali zastrzeleni polscy policjanci. Uczestnicy uroczystości zapalili znicze i złożyli pamiątkowe wieńce. Na zakończenie wizyty w Rosji delegacja odwiedziła polską parafię w Twerze.

Zobacz galerię zdjęć

Powrót na górę strony