Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcieli uniknąć odpowiedzialności wręczając łapówkę

Data publikacji 09.09.2008

Opatowscy policjanci zatrzymali 41-letniego mieszkańca gminy Iwaniska, który prowadził auto mając blisko promil alkoholu w organizmie. W zamian za odstąpienie od czynności służbowych zaproponował mundurowym łapówkę. Próbę skorumpowania stróżów prawa podjął też pijany rowerzysta zatrzymany przez policjantów z Ryk. Teraz obaj mężczyźni odpowiedzą nie tylko za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, ale też za wręczenie łapówki.

Opatowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem 41-letniego mężczyznę. Ponieważ poczuli od niego alkohol, sprawdzili stan jego trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna ma prawie promil alkoholu we krwi. Stróże prawa poinformowali 41-latka, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi między innymi utrata prawa jazdy. Mężczyzna w zamian za odstąpienie od czynności służbowych zaproponował policjantom łapówkę. Gdy funkcjonariusze odmówili i poinformowali go, że przekupstwo również jest przestępstwem, 41-latek włożył dwa banknoty po 100 złotych do kieszeni spodni jednego z nich. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Odpowie teraz nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu, ale też za próbę skorumpowania funkcjonariuszy.

Wczoraj o godzinie 19.00 na ulicy Kolejowej w Rykach uwagę policjantów zwrócił jadący wężykiem rowerzysta. Funkcjonariusze natychmiast go zatrzymali. Był nim 57-letni Jan K., mieszkaniec gminy Ryki. Mężczyzna został przewieziony do komendy, gdzie zbadano stan jego trzeźwości. Badanie wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu we krwi. W trakcie badania rowerzysta zwrócił się do policjanta słowami: "Odwieź mnie do domu, nic nie rób" i wsunął mu do kieszeni spodni banknot o nominale 50 zł. Policjant natychmiast poinformował o tym swoich przełożonych.

Banknot został zabezpieczony, a rowerzysta - łapówkarz zatrzymany do wytrzeźwienia i dyspozycji prokuratury w Rykach. Za wręczenie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10. Ponadto odpowie za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości.

Powrót na górę strony