Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna rozlewnia alkoholu

Data publikacji 09.09.2008

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego w okolicach Konina zlikwidowali dużą, nielegalną rozlewnię alkoholu. Na gorącym uczynku uszlachetniania skażonego spirytusu zatrzymali 9 osób, w tym organizatora przestępczego procederu. Zabezpieczyli około 16 tys. litrów spirytusu, kilkaset litrów wódki i milion przemycanych głównie z Ukrainy papierosów.

Jak ustalili policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspierani przez Izbę Celną, zorganizowana grupa przestępcza, trudniąca się produkcją wódki oraz spirytusu, działała głównie na terenie województwa wielkopolskiego. Funkcjonariusze rozpracowywali ją od około dwóch lat. Właściciel nielegalnej gorzelni co pewien czas przenosił linię produkcyjną do kolejnych miejscowości, chcąc w ten sposób „zgubić ślad”.

Członkowie grupy kupowali skażony spirytus w jednej z firm działających na terenie Łodzi. Następnie w skonstruowanej przez siebie linii produkcyjnej odkażali i uszlachetniali go. Otrzymany półprodukt był częściowo rozlewany w plastikowe pojemniki jako spirytus do celów spożywczych, natomiast druga część produkcji służyła do wytwarzania wódki sprzedawanej pod różnymi nazwami .

Alkohol ten był następnie sprzedawany poprzez stworzoną przez grupę przestępczą sieć dystrybucyjną., czyli tzw. hurtowników, którymi były sklepy oraz osoby prywatne. Oprócz produkcji alkoholu, grupa trudniła się również sprzedażą papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy, pochodzących głównie z Ukrainy.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej zatrzymali organizatorów przestępczego procederu w momencie, gdy na teren rozlewni przyjechała ciężarówka z dostawą spirytusu, a w pobliskich stodołach trwało rozlewanie wódki do butelek.

W wyniku przeprowadzonej akcji na terenie rozlewni zatrzymano łącznie 9 osób, biorących udział w przestępczym procederze. Funkcjonariusze zabezpieczyli około 16 tys. litrów spirytusu oraz odzyskali 600 litrów wyprodukowanej wódki i milion papierosów bez polskich znaków akcyzy. Na miejscu, oprócz pracującej linii produkcyjnej, znajdowała się również bardzo duża ilość pustych butelek, kapsli, kapslownic i filtrów.

W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono również m.in. 5 samochodów osobowych, 54 tys. złotych i komputery.

Część z zatrzymanych osób usłyszała zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie i trafiła tymczasowo do aresztu.

Powrót na górę strony