Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zamiast grzybów – niewybuchy

Data publikacji 11.09.2008

Jeden z mieszkańców gminy Białogard zbierając grzyby znalazł sporą ilość niewypałów pozostawionych przez Armię Czerwoną. O swoim znalezisku powiadomił Policję. Wezwani na miejsce saperzy zdetonowali całe znalezisko.

Dyżurny komendy w Białogardzie otrzymał informację, że w lesie około 2 km od miejscowości Żytelkowo zbierający tam grzyby mieszkaniec gm. Białogard znalazł niewypały.

Natychmiast na miejsce pojechali policjanci. Jak się okazało, w kompleksie leśnym na terenie byłej bazy Armii Czerwonej stacjonującej wokół Białogardu jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, znajdują się częściowo zakopane w ziemi niewybuchy.

Teren został zabezpieczony przez policjantów, których wsparli strażnicy leśni strażnicy gminni z Białogardu. Najprawdopodobniej niewypały zostały wykopane przez szukających w lesie „zbieraczy” militariów lub złomu. Gdy zobaczyli, co odkryli zostawili znalezisko bez zabezpieczenia nie powiadamiając o tym Policji.

Saperzy z Jednostki Wojskowej ze Złocieńca oczyścili zabezpieczony teren w lesie z niewypałów. Z powodu zagrożenia wybuchem znalezisko zostało przez saperów zdetonowane na miejscu.

W lasach w okolicach Białogardu gdzie stacjonowały Jednostki Armii Czerwonej mogą znajdować się różnego rodzaju materiały niebezpieczne. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i niezwłoczne informowanie o znaleziskach pod nr 997 lub 112.
 

Powrót na górę strony