Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne ćwiczenia z ratownictwa wodnego

Data publikacji 15.09.2008

Policjanci z Wydziału Prewencji i Komisariatu Wodnego Policji KWP z Poznania, ratownicy WOPR i płetwonurkowie z Klubu Delfin, podczas tygodniowego szkolenia w Sierakowie podsumowali sezon letni. Uczestnicy szkolenia wymieniali się doświadczeniami jakie wynieśli podczas wspólnych akcji ratowniczych w minionych miesiącach nad wodami. Udoskonalali również techniki ratownictwa wodnego.

Przez cały tydzień w Centralnym Ośrodku Sportowo - Szkoleniowym w Sierakowie trwały wspólne szkolenia policjantów KWP z Poznania zajmujących się problematyką bezpieczeństwa nad akwenami wodnymi, ratowników z WOPR i płetwonurków z Klubu Delfin.

Ćwiczenia składały się z części teoretycznej i praktycznej.  Odbyły się warsztaty z techniki pływackiej z wykorzystaniem filmowania pod i nad wodą. Nakręcono również film z nurkowania. Pływano w kombinezonach nurkowych.

Prowadzono działania ratownicze wykonywane z pokładu łodzi motorowych, używano również skuterów wodnych z platformami ratowniczymi. Nie zabrakło więc skoków ratowniczych z łodzi szybko i wolno płynącej oraz wydobywania poszkodowanego na pokład z użyciem deski ratowniczej. Dużą uwagę zwrócono na techniki postępowania z poszkodowanym w wodzie, jego prawidłowe zabezpieczenie, wynoszenie, holowanie, podpływanie do tonącego, jak i udzielania pomocy medycznej.

Obserwując ćwiczących uczestników szkolenia można było dostrzec jedną wspólną cechę - chęć niesienia pomocy poszkodowanym. Oczywiście nie brakowało zaangażowania. Wszyscy mogli nauczyć się technik ratowniczych stosowanych w ratownictwie wodnym, bądź je sobie odświeżyć.

Interesującym aspektem tych ćwiczeń był fakt, że policjanci i płetwonurkowie starali się przeszkolić ratowników również w zakresie pomocy poszkodowanym nurkom w wypadkach, do których doszło pod wodą.

Szkolenie to miało nie tylko na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą i na wodzie, ale przede wszystkim wzmocnienie współpracy różnych służb.

Powrót na górę strony