Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udaremnili próbę sprzedaży noworodka

Data publikacji 16.09.2008

Sprzedaż nowonarodzonego chłopczyka udaremnili policjanci z posterunku w powiecie mogileńskim. Maleństwo najprawdopodobniej miało zostać wywiezione z Polski do Anglii. Funkcjonariusze zatrzymali biologiczną matkę noworodka oraz parę, która miała jej zapłacić 2 tys. zł za "kupno" dziecka. Całą trójkę czekają surowe sankcje karne. Handel ludźmi w myśl polskiego prawa jest zbrodnią, za popełnienie której grozi kara od 3 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo związane z nielegalną adopcją zorganizowaną w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci z posterunku w powiecie mogileńskim weszli w posiadanie informacji o tym, że 34-letnia kobieta dopuściła się zbrodni i zawarła umowę sprzedaży swojego nowonarodzonego dziecka. Sprawa miała swój początek już w czerwcu. Wówczas zainteresowane kupnem dziecka małżeństwo i będąca w ciąży kobieta zawarli nietypową umowę. Dotyczyła ona sprzedaży nienarodzonego jeszcze dziecka. Warunkiem oddania noworodka po porodzie, była zapłata, która opiewała na 2 tys. złotych. Jak ustalili funkcjonariusze po wyjściu ze szpitala zgodnie z obowiązującymi przepisami nowonarodzony chłopczyk został zarejestrowany w urzędzie, po czym został przekazany parze, która go kupiła. Nowi rodzice prawdopodobnie zamierzali wyjechać z nim do Anglii, gdzie na stałe mieszkają.

Policjanci chcąc udaremnić przestępczy proceder rozpoczęli poszukiwania. O sprawie powiadomiono natychmiast straż graniczną. Najpierw w miejscu zamieszkania zatrzymano biologiczną matkę chłopca, która opisała okoliczności sprawy. Następnie mundurowi zatrzymali małżeństwo.

Para została przewieziona do policyjnego aresztu a chłopczyk, którego "kupili" trafił pod opiekę lekarzy.

Biologiczna matka dziecka po przesłuchaniu została zwolniona. Zatrzymane małżeństwo prawdopodobnie jeszcze dziś zostanie doprowadzone do prokuratury.

Handel ludźmi w myśl polskiego prawa jest zbrodnią, za popełnienie której grozi kara od 3 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo związane z nielegalną adopcją zorganizowaną w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 5 lat więzienia.

Zobacz statystyki dotyczące handlu ludźmi >>
 

Powrót na górę strony