Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fikcyjny obrót paliwami – c.d.

Data publikacji 16.09.2008

Dolnośląscy policjanci w prowadzonej sprawie dotyczącej fikcyjnych faktur za obrót paliwami płynnymi i wyłudzenia podatku VAT, zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w grupie zajmującej się tym przestępczym procederem. To już piąta osoba zatrzymana w sprawie prowadzonej przez dolnośląskich policjantów od połowy bieżącego roku. Do chwili obecnej funkcjonariusze ustalili ponad tysiąc fikcyjnych faktur, na kwotę około 2 mln złotych, na podstawie których sprawcy wyłudzili co najmniej pół miliona podatku VAT.

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej we Wrocławiu zatrzymali 55 - letniego mężczyznę, podejrzanego o udział w grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur za obrót paliwami płynnymi i wyłudzaniem na ich podstawie podatku VAT. Mężczyzna miał zarejestrowaną na siebie handlowo - usługową działalność gospodarczą.

Sprawa wyszła na jaw w połowie bieżącego roku, gdy policjanci ustalili, że pewne firmy transportowe, działające na terenie Dolnego Śląska wprowadziły do swojej dokumentacji księgowej faktury dokumentujące fikcyjny obrót paliwami płynnymi. Na podstawie tych faktur wystąpiły później o zwrot podatku. Funkcjonariusze, którzy zajęli się tą sprawą zweryfikowali wiarygodność przedmiotowych faktur i ich wystawców. W tym zakresie nawiązali współpracę z organami kontrolnymi podległymi Ministerstwu Finansów.

Wówczas okazało się, że wystawcy faktur nie posiadali koncesji na obrót paliwami, a ponadto są to osoby bezdomne, utrzymujące się z prostych prac fizycznych. Każda z tych osób jednak miała zarejestrowaną na siebie działalność gospodarczą. Firma, która była na nich zarejestrowana wystawiała później faktury potwierdzające obrót paliwami. Firmy transportowe poprzez te faktury legalizowały zakup paliwa z nielegalnych źródeł oraz tworzyły sobie koszty, dokumentując zakup większej ilości paliwa niż kupiono faktycznie.

Do chwili obecnej policjanci zatrzymali w tej sprawie 5 osób. Wśród zatrzymanych było dwóch właścicieli firm. Zastosowano wobec nich tymczasowy areszt z zamianą na poręczenie majątkowe w wysokości ponad 300 tys. złotych.

Policjanci w prowadzonej sprawie udokumentowali na chwilę obecną ponad tysiąc fikcyjnych faktur, na kwotę około 2 mln złotych, na podstawie których sprawcy wyłudzili podatek o wartości blisko pół miliona złotych. Zatrzymanym w zależności od udziału w przestępczym procederze grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony