Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli kontenery warte blisko 1 mln 400 tys. zł

Data publikacji 17.09.2008

Policjanci z Tuszyna nad sprawą kradzieży kontenerów pracowali od kilku tygodni. Na szkodę jednej z zagranicznych firm, zajmujących się produkcją profili okiennych, od jesieni 2006 roku skradziono metalowe kontenery o wartości blisko 1 mln 400 tys. zł. Policjanci zatrzymali 5 pracowników tego przedsiębiorstwa i dwóch kierowców firm spedycyjnych. Wobec czterech z nich zastosowano dozór policyjny, a wobec piątego wystąpiono z wnioskiem o tymczasowy areszt.

Kilka minut po godzinie 6:00 policjanci zatrzymali pięciu pracowników tego przedsiębiorstwa. Są to mężczyźni w wieku od 28 do 50 lat zatrudnieni na stanowiskach wózkowych i brygadzistów. Zostali ujęci w mieszkaniach i na terenie firmy. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń cała piątka współpracowała z kilkoma kierowcami innych przedsiębiorstw spedycyjnych i w sumie wyprowadziła na szkodę pracodawcy ponad 1 600 metalowych kontenerów o wartości 1 380 000 złotych.

Schemat działania sprawców polegał na tym, że kierowcy firm spedycyjnych po dostarczeniu profili okiennych do odbiorców na terenie kraju, zabierali od nich puste kontenery, które w takich samych ilościach powinni zwrócić do firmy. Niestety do właściciela systematycznie dowozili o kilka kontenerów mniej. W drodze powrotnej zbywali kontenery, a pracownicy firmy w dokumentacji zwrotnej poświadczali nieprawdę. W zamian za to otrzymywali od kierowcy około 30 zł za każdy brakujący kontener, którego rzeczywista wartość wynosi ponad 825 zł. Proceder ten trwał od jesieni 2006 roku.

16 września br. podejrzani zostali przewiezieni do prokuratury rejonowej w Pabianicach, która wobec czterech zatrzymanych zastosowała dozory policyjne i poręczenia majątkowego w wysokości od 3 000 do 10 000 złotych, natomiast wobec jednego z podejrzanych wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowego aresztowania. Wczoraj późnym wieczorem funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierowców firm spedycyjnych, którzy uczestniczyli w tym przestępczym procederze i odzyskali 5 utraconych kontenerów. 24-latek zatrudniony jako kierowca w Łęczycy wpadł na terenie firmy w Rzgowie, gdzie pobierał profile okienne wraz z kontenerami. Natomiast 40-latek z Piotrkowa Trybunalskiego został ujęty w miejscu zamieszkania. To właśnie na terenie jego posesji znaleziono kilka utraconych kontenerów. Prowadzący sprawę zapowiadają, że liczba podejrzanych z całą pewnością będzie większa.

Zatrzymanym grozi  kara do 10 lat pozbawienia wolności.
 

Powrót na górę strony