Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Piłeś? Nie jedź!

Data publikacji 17.09.2008

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego - Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie wraz z Urzędem Miasta w Olsztynie, Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego i Policją organizuje warsztaty związane z realizacją wspólnego projektu pilotażowego "Piłeś? Nie jedź!", połączone z seminarium pt. "Edukacja Komunikacyjna w Regionie Warmii i Mazur".

Warsztaty potrwają od dzisiaj do 19 września br. Punktem kulminacyjnym projektu będzie podpisanie przez wszystkich partnerów porozumienia. Celem wspólnych działań jest między innymi zmniejszenie dużej liczby kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu i lepsze egzekwowanie prawa w tym zakresie oraz zmiana zachowań społeczeństwa poprzez przeprowadzenie regionalnej kampanii społeczno-informacyjnej, uświadamiającej negatywną rolę alkoholu w wypadkach drogowych.

Projekt "Piłeś? Nie jedź!" jest częścią międzynarodowej kampanii prowadzonej przez organizację Global Road Safety Partnership. Głównym celem projektu jest przyczynienie się za pomocą kampanii społeczno-informacyjnej oraz skutecznej egzekucji prawa w danym regionie do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Projekt pilotażowy ma też na celu powstanie organizacji skupiającej instytucje rządowe, pozarządowe i biznesowe zdolne do kontynuowania inicjatyw zmierzających do rozwiązania problemu nietrzeźwych użytkowników dróg.

Już wczoraj lidzbarskich policjantów odwiedziła grupa uczestników warsztatów oraz seminarium "Edukacja Komunikacyjna w Regionie Warmii i Mazur" Pani Kathleen Elsie z Global Road Safety Partnership, Pan Desmond Myers ekspert z Australii oraz Pan Paweł Wideł z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Goście na drodze krajowej nr 51 przy ul. Olsztyńskiej uczestniczyli w służbie policjantów. Mieli możliwość przyjrzeć się pracy nowym policyjnym sprzętem m.in. laserowym miernikiem prędkości, fotoradarem.

 

Na drogach Warmii i Mazur przez osiem miesięcy br. policjanci zatrzymali 5026 nietrzeźwych kierowców. Spowodowali oni 140 wypadków drogowych, co stanowi 8,82% wszystkich wypadków. W analogicznym okresie roku ubiegłego wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych za kierownicą stanowiły 11,86 %.

Obecnie zakończyła się I faza projektu, polegająca na ocenie skali problemu prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu na terenie miasta i powiatu Olsztyn (losowe kontrole trzeźwości i badanie ankietowe kierowców).

Podsumowaniem I fazy projektu jest raport opracowany przez Instytut Transportu Samochodowego przy wsparciu Stowarzyszenia Partnerstwo Dla Bezpieczeństwa Drogowego, który zostanie przedstawiony na warsztatach.

 

Powrót na górę strony