Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Terroryści na dworcu kolejowym

Data publikacji 17.09.2008

Dzisiaj na dworcu kolejowym Wieprzyce w Gorzowie Wlkp. policjanci odbijali zakładników, neutralizowali ładunki wybuchowe oraz zatrzymali i obezwładnili terrorystów. Zgodnie z takim scenariuszem ćwiczono koordynację działań służb ratowniczych w przypadku ataku terrorystycznego. Sprawdzono ich skuteczność.

W ćwiczeniach wzięli w udział policyjni negocjatorzy, lubuscy antyterroryści, policjanci prewencji i ruchu drogowego. Ponadto uczestniczyli w nich strażacy, lekarze i ratownicy z pogotowia ratunkowego, funkcjonariusze straży ochrony kolei oraz służby kryzysowe urzędu miasta. Rolę pozorantów zagrali uczniowie studium medycznego w Gorzowie Wlkp.

Ćwiczenia podzielone zostały na trzy części. W pierwszej, po wybuchu w pociągu służby ratunkowe miały za zadanie pomóc dużej liczbie rannych osób.

Scenariusz drugiej części polegał na odbiciu z rąk terrorystów dwóch zakładników. Tu swoje role odegrali policyjni negocjatorzy oraz antyterroryści. Po szybkiej i skutecznej akcji przystąpili do trzeciej części, tj. zatrzymania dwójki zbiegłych terrorystów, którzy ukryli się w budynkach dworca.

Ćwiczenia dowiodły, że lubuskie służby są dobrze przygotowane do współdziałania w podobnych sytuacjach.
 

Powrót na górę strony