Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Handluj bezpiecznie" - policyjny poradnik dla handlowców

Data publikacji 18.09.2008

Policjanci wydziału prewencji komendy wojewódzkiej Policji w Poznaniu i wydziału dochodzeniowo - śledczego opracowali zbiór porad i informacji dla osób prowadzących działalność handlową. Opracowanie powstało by podnieść poziom bezpieczeństwa wielkopolskich placówek handlowych. Bezpłatny Poradnik pt. "Handluj bezpiecznie", w nakładzie 10 tysięcy sztuk, trafi do odbiorców za pośrednictwem dzielnicowych. Dzisiaj w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzki odbyła się konferencja, która jest inauguracją realizacji programu pn. "Handluj bezpiecznie".

W ciągu ostatniego półrocza Policja w Wielkopolsce otrzymała 307 zgłoszeń o kradzieżach sklepowych. Przestępstwa jednak najczęściej ujawniane są dopiero po inwentaryzacji. Funkcjonariusze zajmujący się takimi sprawami stwierdzają pojawianie się coraz bardziej wyszukanych technik kradzieży.

Dotychczas najbardziej popularne metody kradzieży sklepowych polegały na odwróceniu uwagi czy przemetkowaniu towarów. Teraz sprawcy stosują jeszcze bardziej wyszukane "sztuczki". Jedną z nich jest metoda zwana potocznie przez policjantów "na ciężarną", która polega na chowaniu łupu pod odzieżą i tym samym udawaniu kobiety brzemiennej. Kolejnym sposobem jest "wózek z dzieckiem", gdzie towar chowany jest w niemowlęcym beciku i "na torbę" – wówczas skradzione przedmioty lądują w markowych torbach wyłożonych folią aluminiową co uniemożliwia włączenie alarmu nawet nawet wtedy gdy metki są nierozkodowane. Funkcjonariusze, zajmujący się sprawami kradzieży sklepowych stwierdzają również, że w ponad 35 procentach sprawcami są pracownicy zatrudnieni w tych placówkach.

W związku z tym w najbliższych tygodniach do rąk 10 tysięcy właścicieli placówek handlowych z województwa wielkopolskiego trafi bezpłatny poradnik "Handluj bezpiecznie". To pionierskie wydawnictwo, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa działalności handlowej oraz uświadomienie osobom prowadzącym działalność handlową jak ważna jest współpraca z Policją. Autorami są funkcjonariusze wydziału prewencji komendy wojewódzkiej Policji w Poznaniu z wydziału prewencji oraz policjant wydziału dochodzeniwo - śledczego, który na co dzień zajmuje się zwalczaniem przestępczości, m.in. kradzieży sklepowych. Poradnik napisano z myślą o właścicielach małych i średnich firm, którzy otrzymają go bezpłatnie. Znajdą w nim wiele informacji oraz praktycznych porad. Wydawnictwo trafi do rąk odbiorców za pośrednictwem dzielnicowych, którzy wytypują na terenie swoich rejonów sklepy szczególnie narażone na działania niezgodne z prawem. Podczas realizacji programu "Handluj bezpiecznie" uruchomiony zostanie również portal internetowy www.handlujbezpiecznie.pl. Będzie on znakomitą platformą współpracy i wymiany doświadczeń. Handlowcy z całej Polski będą mogli m. in. bezpłatnie pobrać z niego treść poradnika. Natomiast na forum dyskusyjnym na pytania internautów odpowiadać będą policyjni eksperci.

Program "Handluj bezpiecznie" powstał dzięki współpracy komendy wojewódzkiej Policji w Poznaniu z Wielkopolskim Zrzeszeniem Handlu i Usług i jest finansowany ze środków rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

Powrót na górę strony