Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącili 6 policjantów na blokadzie

Data publikacji 19.09.2008

Dzisiaj nad ranem policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego próbowali zatrzymać do kontroli samochód. Kierujący nie zatrzymał się i zaczął uciekać. Istniało podejrzenie, że samochodem jechali złodzieje, dlatego też policjanci zorganizowali blokadę drogową. Rozpędzony passat uderzył w radiowóz, w wyniku czego rannych zostało sześciu policjantów. Natomiast świętokrzyscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który rozpędzonym vw wjechał w trzech nieumundurowanych funkcjonariuszy i swoją byłą dziewczynę. Jeden z policjantów doznał obrażeń.

Około 3.45 policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego usiłowali zatrzymać vw passata, którym jak podejrzewano jechali złodzieje. W ostatnim czasie na terenie Piotrkowa Trybunalskiego działała grupa włamywaczy. Minionej nocy także doszło do kilku kradzieży. Kierujący passatem nie zareagował na sygnały świetlne i dźwiękowe nakazujące zatrzymanie się. W pierwszej chwili zwolnił, a następnie gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać krajową jedynką. Podczas 20 minutowej ucieczki z prędkością ponad 170 km/h popełnił co najmniej kilkanaście wykroczeń min.: przejeżdżając na czerwonym świetle, zmuszał innych uczestników ruchu drogowego do gwałtownego hamowania, a na jednym z przejść dla pieszych niemalże potrącił kobietę. Cały czas zajeżdżał drogę ścigającym go policjantom.

Pościg koordynowany był przez oficera dyżurnego województwa, który w Starowej Górze tuż przy wjeździe do Łodzi zarządził blokadę. Jadący z ogromną prędkością passat uderzył w widoczny z dużej odległości oznakowany radiowóz, w którym włączone były także sygnały świetlne a następnie odbił się od bariery energochłonnej i zatrzymał w poprzek jezdni.

W Kielcach wszystko rozegrało się z samego rana na jednym z osiedli mieszkaniowych. Policjanci zostali wezwani na interwencję zgłoszoną przez kobietę, która obawiała się gróźb pozbawienia życia, wypowiadanych przez 27-letniego mężczyzny pod adresem jej córki. Gdy policjanci wychodzili z bloku z młodą kobietą , która zdecydowała się złożyć zawiadomienie o przestępstwie na pobliskim komisariacie, nagle zza jednego z bloków wyjechał z piskiem opon rozpędzony volkswagen. Kierujący tym samochodem, na widok jego byłej dziewczyny w towarzystwie dwóch nie znanych mu mężczyzn i jednej kobiety, wyraźnie dodał gazu i wjechał na idących chodnikiem. Jego auto trafiło w nogi próbującego odskoczyć na bok  policjanta. Samochód zatrzymał się i policjanci obezwładnili mężczyznę siedzącego za jego kierownicą. Okazał się nim 27– letni mieszkaniec Kielc, były znajomy kobiety, której miał grozić pozbawieniem życia. Kierowca w momencie zatrzymania był trzeźwy. Została mu pobrana krew do badania na zawartość środków psychotropowych w organizmie.

Na szczęście potrącony policjant, po udzieleniu mu pomocy medycznej, opuścił kielecki szpital. Zatrzymany mężczyzna będzie doprowadzany do prokuratury. Grozi mu nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W wyniku zderzenia rannych zostało sześciu funkcjonariuszy z oddziału prewencji w Łodzi oraz dwóch podejrzewanych o włamania mężczyzn w wieku 24 i 34 lat. Obaj byli już wcześniej notowani za różnego rodzaju przestępstwa. Wszyscy trafili do szpitali.

W samochodzie, którym uciekali złodzieje zabezpieczono skradzione papierosy, a także narzędzia służące do włamań. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci znaleźli dwie atrapy broni palnej oraz wiele przedmiotów pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu.
 
Policjant to niebezpieczny zawód. Bardzo wielu policjantów na co dzień, w służbie, naraża swoje życie i zdrowie, nie tylko podczas zdarzajacych się akcji ratowniczych, ale także na skutek ataków przestępców. Tylko w 2007 r. ponad 800 policjantów zostało brutalnie zaatakowanych przez bandytów, tylko dlatego, że nosili mundur i strzegli  bezpieczeństwa. Co roku kilkuset policjantówmi zostaje zaatakowanych przez przestępców. Liczba ta od kilku lat systematycznie rosła do 2006 r. W 2007 r. nastąpił spadek liczby przestępstw czynnej napaści i zmniejszyła się liczba pokrzywdzonych policjantów, natomiast wzrosła niestety liczba przestępstw spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i liczba pokrzywdzonych policjantów. Liczby te są największe od 2003 roku. Ponad 90 % sprawców tych przestępstw zostaje wykrytych przez Policję i za swoje czyny odpowiadają oni przed sądem. Jednocześnie policjanci, zwłaszcza ci najbardziej pokrzywdzeni przez bandytów, otrzymują niezbędną pomoc (medyczną , prawną, finansową).

Dane statystyczne dotyczące liczby przestępstw i liczby pokrzywdzonych policjantów w wyniku agresji przestępców ( liczba p-tw/liczba policjantów)

 
 2003
2004
2005
2006
2007
Czynna napaść przy użyciu broni lub innego niebezpiecznego przedmiotu
417/687
430/580
523/835
614/816
464/636
Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu policjanta   (podczas czynności służbowych)
119/132
125/120
113/166
139/154
144/167

Powrót na górę strony