Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najlepszy "glina" w Świętokrzyskim

Data publikacji 19.09.2008

Od 17 września br. w Sielpi, już po raz siódmy, świętokrzyscy policjanci walczyli o tytuł najlepszego technika kryminalistyki, policjanta dochodzeniowo–śledczego i operacyjno-rozpoznawczego.

Głównym celem corocznych zawodów jest podnoszenie poziomu wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych w jednostkach terenowych województwa świętokrzyskiego. Każdego roku przeprowadza się eliminacje na szczeblu powiatowym, w których udział biorą wszyscy policjanci zajmujący się pracą dochodzeniowo-śledczą. Najlepsi z nich reprezentują swoje komendy w zawodach wojewódzkich. Uczestnicy finału rywalizują w następujących konkurencjach:

  • Sprawdzian praktycznej umiejętności badania miejsca zdarzenia,
  • Test wiedzy z zakresu prawa karnego, kpk i przepisów służbowych,
  • Sprawdzian umiejętności w zakresie budowania wersji śledczych i sporządzania planów dochodzeniowo-śledczych,
  • Ocena sprawowanego nadzoru przez kadrę kierowniczą średniego szczebla.


W pracach komisji konkursowych uczestniczą prokuratorzy, przedstawiciele szkół policji, biura kryminalnego komendy głównej Policji.
Tegoroczne zawody "Policjant Dochodzeniowo-Śledczy Roku", "Technik Kryminalistyki Roku", "Policjant Operacyjno-Rozpoznawczy Roku" objęli patronatem wojewoda świętokrzyski - Bożentyna Pałka - Koruba i marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas.

Zawody oceniane były w kwalifikacji indywidualnej i drużynowej. Drużyny w tym roku walczyły o puchar wojewody świętokrzyskiego. W rywalizacji indywidualnej, na najlepszego policjanta dochodzeniowo-śledczego, funkcjonariusze walczyli o puchar marszałka województwa świętokrzyskiego. Najlepszy technik kryminalistyczny i policjant operacyjno-rozpoznawczy otrzymali puchary świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Policji.

Od 2003 roku corocznie, podczas trwania zawodów, komenda główna Policji przy współudziale komendy wojewódzkiej Policji w Kielcach, organizowała ogólnopolską konferencję z udziałem: Prokuratorów Apelacyjnych, Prokuratorów Okręgowych i Rejonowych w Kielcach, naczelników wydziałów komendy wojewódzkiej w Kielcach oraz przedstawicieli szkół policyjnych i kadr kierowniczych pionów kryminalnych komend wojewódzkich. Tegoroczną konferencję zorganizowano na temat: „Rozwiązania organizacyjne w policyjnej praktyce na tle międzynarodowych i krajowych uregulowań dotyczących praw człowieka i obywatela”. Odbyła się ona 17 września 2008 roku.

18 września 2008 roku rozpoczęły się zawody 13 pięcioosobowych drużyn o tytuł najlepszego policjanta dochodzeniowo-śledczego, operacyjno-rozpoznawczego i technika kryminalistyki. Ich podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się dzisiaj.
 

Powrót na górę strony