Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa trudniąca się sutenerstwem

Data publikacji 20.09.2008

Sutenerstwo jest karalne. Przekonało się o tym 26 osób, którym policjanci z Centralnego Biura Śledczego przedstawili zarzuty czerpania korzyści majątkowych z prostytucji.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od kwietnia 2007 r. Przestępczy proceder odbywał się w Gorzowie Wlkp. i okolicach oraz w Rzepinie. Młode kobiety w wieku 20 do 30 lat z okolic Gorzowa Wlkp. i Ukrainy były zatrudniane w agencjach towarzyskich, które mieściły się w prywatnych, wynajmowanych do tego celu mieszkaniach oraz w nocnych klubach. Niektóre spośród nich pracowały także przy drogach wylotowach z miasta. W grupie tej znalazły się również dwie siedemnastolatki.

Właściciele reklamowali usługi kobiet w gazetach, informacje o nich docierały do klientów także "pocztą pantoflową". Dziewczyny świadczyły usługi seksualne, a zarobionymi pieniędzmi musiały dzielić się z właścicielami agencji. Oddawały im co najmniej 50% otrzymanych pieniędzy, zaraz po spotkaniu z klientem.

Osoby prowadzące agencje współpracowały pomiędzy sobą, wymieniając się pracującymi tam w charakterze prostytutek kobietami, a następnie dzieliły się zyskami uzyskanymi z uprawianej przez nie prostytucji, werbowały także poza granicami kraju kobiety w celu uprawiania prostytucji na terenie Polski. Właściciele agencji zatrudniali też ochroniarzy, kierowców, barmanów oraz osoby zajmujące się umieszczaniem ogłoszeń prasowych, pomagające w organizowaniu działalności. Wszystko zorganizowane było w ten sposób, by można było czerpać korzyści z prostytucji uprawianej przez kobiety, czyniąc sobie w ten sposób źródło stałego dochodu.

W sprawie policjanci zatrzymali 26 osób zaangażowanych w proceder. Przedstawiono im 28 zarzutów. Przede wszystkim zarzucono im ułatwianie prostytucji, czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inne osoby. Cztery osoby dodatkowo odpowiedzą za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 11 zatrzymanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec pozostałych dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. Podejrzani to kobiety i mężczyźni, mieszkańcy.

Za powyższe przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, za udział w zorganizowanej grupie przestępczej do lat 5, a za czerpanie korzyści z prostytucji z udziałem małoletnich do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. W tym tygodniu prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. akt oskarżenia.

Powrót na górę strony