Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna akcja celników i policjantów

Data publikacji 21.09.2008

Dzisiaj funkcjonariusze Izby Celnej wspólnie z policjantami i pracownikami UKS przeprowadzili na białostockiej giełdzie samochodowej działania kontrolne. Celem akcji było między innymi ujawnienie osób, które nie uregulowały należnego podatku akcyzowego za samochody sprowadzone z krajów Unii Europejskiej, a także kontrola dokumentów dotyczących sprowadzonych pojazdów: dowodów rejestracyjnych, faktur zakupu, ubezpieczenia OC.

W działaniach udział wzięło 24 funkcjonariuszy z ruchu drogowego, służb laboratoryjnych, dochodzeniowych i kryminalnych, a także 22 celników. Od godziny 6:30 zabezpieczono wszystkie drogi dojazdowe do giełdy samochodowej. Pojazdy posiadające zagraniczne numery rejestracyjne były kierowane w specjalnie wydzielone miejsca, gdzie dziewięć niezależnych grup policyjno – celnych przeprowadzało szczegółową kontrolę. Pojazdy, które wcześniej wjechały były sprawdzane bezpośrednio na giełdzie.

W wyniku działań skontrolowano 132 samochody. Właściciele blisko 50 aut na miejscu musieli złożyć oświadczenia o terminie przywozu samochodów do Polski oraz kwocie ich zakupu. W stosunku do osób, które przekroczą dopuszczalne terminy będą wszczęte sprawy karne – skarbowe. 12 kierujących ukarano mandatami za kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu. W trzech przypadkach stwierdzono, że samochody miały przykręcone tablice rejestracyjne z innych pojazdów w tym jeden miał tablice skradzione we Włoszech. Na jednym z punktów kontrolnych funkcjonariusze zatrzymali 26-letniego mieszkańca Hajnówki. Volsksawgen, którym jechał pochodził z przestępstwa. Auto skradziono na początku września we Francji. Dwóch kierowców straciło prawo jazdy za kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Czterech następnych za przekroczone limity punktów karnych.

Podobne akcje będą kontynuowane w przyszłości.

Powrót na górę strony