Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przemocą i groźbami wymuszali fikcyjne oświadczenia

Data publikacji 23.09.2008

Policjanci CBŚ wspólnie z funkcjonariuszami komend z Czarnkowa i Nakła zatrzymali kolejne trzy osoby w ramach sprawy dotyczącej korupcji w Ministerstwie Finansów, w której podejrzany jest Henryk S. Funkcjonariuszy CBŚ interesował jednak wątek kryminalny, ponieważ zatrzymani mężczyźni, którzy pracowali jako ochroniarze Henryka S. podejrzani są o pobicia i pozbawienie wolności innych osób. Przedstawiono im już zarzuty, a policjanci ustalają, kto jeszcze mógł mieć związek z przestępstwami i nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Na terenie Czarnkowa i w okolicach Piły policjanci zatrzymali trzech mężczyzn mających: Leona W. (57 l.), Andrzeja K. (59 l.) i Romualda G. (35 l.). Jak wynika z zeznań 19 pokrzywdzonych w tej sprawie osób wynika, że w latach 1998-2005 trzej zatrzymani mężczyźni pracowali jako ochroniarze Henryka S. Najprawdopodobniej na jego polecenie więzili oni i bili inne osoby zatrudnione w jego zakładzie. Pokrzywdzonych traktowano bardzo brutalnie, zmuszając ich do sporządzenia fikcyjnych oświadczeń o rzekomych przestępstwach, których mieli się dopuszczać na szkodę jego zakładów.

 

Na poczet przyszłych kar u zatrzymanych zabezpieczono mienie wartości 44 tysięcy złotych. Całej trójce postawiono zarzuty pobicia i pozbawienia wolności. Wobec Leona W. i Andrzeja K. sąd zastosował dozór policyjny, zaś wobec Romualda G. – tymczasowy areszt.

Sprawa ta ma rozwojowy charakter i planowane są dalsze zatrzymania. Policjanci ustalają, kto jeszcze miał związek z tymi przestępstwami i jaką odgrywał rolę.
 

Powrót na górę strony
Polska Policja