Katowice: O sukcesach i problemach śląskich policjantów
- Gdyby w całym kraju można było wykazać taki wzrost wykrywalności poszczególnych kategorii przestępstw i wzrost ilości stwierdzonych niektórych kategorii czynów, związanych z nakładem pracy funkcjonariuszy (np. narkotykowych), to mógłby już dzisiaj stwierdzić, że wprowadzany przez nadinsp. Kazimierza Szwajcowskiego program naprawczy przyniósł pozytywny skutek - dodał komendant.
Wskazał też najbliższy cel, do którego dąży: to umożliwienie komendantom wszystkich szczebli racjonalne zarządzanie zasobami ludzkimi poprzez wykorzystanie wewnętrznego zaangażowania oraz zwiększenie możliwości motywowania policjantów także finansowo.
Zdaniem insp. Andrzeja Florczaka pełniącego obowiązki Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji najważniejsze problemy z jakimi należy się zmierzyć to m.in. niedostatek środków finansowych na inwestycje i tzw. "rzeczówkę", absencja chorobowa funkcjonariuszy, likwidacja zbędnych stanowisk kierowniczych i przekształcanie etatów policyjnych w "cywilne" oraz obciążenie wynikające z zaangażowania funkcjonariuszy do konwojów oraz zabezpieczenia imprez masowych).
Każdy z problemów został przedyskutowany, ale rozmowy dotyczyły nie tylko problemów widzianych z perspektywy szefa KWP, ale także z perspektywy np. komisariatów. Po odprawie Komendant Główny wręczył nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu śląskiego oraz nagrody i wyróżnienia dla przedstawicieli jednostek-laureatów w konkursie na najbardziej przyjazną jednostkę administracji. Policjanci z KMP w Jastrzębiu Zdroju i Komisariatu Policji w Poczesnej odebrali kluczyki do nowych radiowozów.