Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał pieniądze od rolników

Data publikacji 24.09.2008

Do policyjnego aresztu trafił oszust, wyłudzający pieniądze od właścicieli gospodarstw rolnych, ubiegających się o unijne dotacje. Został zatrzymany podczas prowadzenia kontroli u jednego z rolników. Mężczyzna twierdził, że wnioski o dotacje zawierają błędy, które on za odpowiednią opłatą może skorygować. W ten sposób oszukał co najmniej 5 osób pobierając od nich po ok. 5 tys. zł. Trwa ustalanie szczegółów jego przestępczej działalności i sprawdzanie ile osób jeszcze mógł oszukać.

Pierwsze sygnały o działającym oszuście zaczęły docierać do krośnieńskiej Policji pod koniec sierpnia br. Mężczyzna pojawiał się u rolników, którzy ubiegali się o dopłaty z Unii Europejskiej do prowadzonych gospodarstw i informował ich, że złożone wnioski zawierają błędy, mogące skutkować wstrzymaniem dotacji, a nawet karami finansowymi.

Oszust kwestionował przede wszystkim powierzchnię gospodarstwa twierdząc, że jest ona zawyżona. Sugerował jednocześnie, że za odpowiednią kwotę jest w stanie wniosek poprawić.

Podjęte w tej sprawie działania operacyjne zaowocowały zatrzymaniem oszusta przez policjantów z krośnieńskiej sekcji PG oraz posterunku w Miejscu Piastowym, przedwczoraj w Pustynach. Całkowicie zaskoczony mężczyzna prowadził właśnie "ponowną kontrolę" gospodarstwa jednego z rolników.

Oszustem okazał się mieszkający w Kielcach 30-letni Hubert C., właściciel firmy współpracującej z inną firmą, która wykonywała usługi dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przygotowywania materiałów w sprawie unijnych dopłat. Na swoje ofiary mężczyzna wybierał rolników, których wcześniej kontrolowali jego pracownicy. Policjanci ustalili, że mężczyzna oszukał w ten sposób co najmniej 5 osób, inkasując od nich ok. 5 tys. zł. Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia tych przestępstw.

Liczba pokrzywdzonych może być jednak znacznie większa, ponieważ tylko w powiecie krośnieńskim firma Huberta C. skontrolowała blisko 250 gospodarstw. Aktualnie policjanci przystąpili do sprawdzania, czy któryś z ich właścicieli nie został jeszcze oszukany. Nie jest wykluczone, że Hubert C. działał również na terenie innych powiatów.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Za oszustwo 30-latkowi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Do wszystkich rolników, którzy mieli kontakt z działającym w ten sposób oszustem apelujemy o kontakt z Komendą Miejską Policji w Krośnie, tel. (013) 43 29 900 lub e-mail: krosno@podkarpacka.policja.gov.pl .
 

Powrót na górę strony
Polska Policja