Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadka internetowego włamywacza

Data publikacji 25.09.2008

Wczoraj popołudniu policjanci z warszawskiego Śródmieścia zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali Andryia S. 37-latek podejrzewany jest o udział w szajce, zajmującej się okradaniem przez Internet kont bankowych. Sprawcy wyłudzali informacje o kontach od właścicieli zakładając fałszywe strony internetowe prawdziwych banków.

Cała sprawa zaczęła się w czerwcu br. Wtedy do śródmiejskiej komendy zaczęły wpływać informacje z banków o mężczyźnie, zakładającym konta bankowe na podstawie sfałszowanych litewskich i ukraińskich paszportów. Na te konta, następnie wpływały pieniądze pochodzące z włamań do kont internetowych klientów, różnych banków w Polsce. Sprawcy tych włamań wyłudzali od właścicieli informacje dotyczące ich kont, a następnie używając tych informacji okradali te konta.

Wczoraj w banku przy ul. Brackiej nieumundurowani funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 37-letniego obywatela Ukrainy Andryia S. Mężczyzna został zatrzymany, gdy na podstawie sfałszowanego paszportu chciał założyć konto w banku. Zatrzymanie było możliwe dzięki spostrzegawczości jednego z pracowników bankowych, który rozpoznał mężczyznę, jako osobę zakładającą "lewe" konta.

Policjanci pracujący przy sprawie ustalili, że takich kont w całym kraju może być nawet kilkadziesiąt i przez te konta mogło się "przewinąć" nawet kilkaset tysięcy złotych. Wiadomo również, że zatrzymany posługiwał się, co najmniej 5 paszportami z różnymi danymi personalnymi, z wklejonym własnym zdjęciem. W tej chwili śledczy sprawdzają, jak długo Andryi S. działał, gdzie i ile kont miał założonych oraz z jakimi kradzieżami te konta są powiązane.

Osoby, które mogłyby udzielić jakichkolwiek informacji w tej sprawie proszone są o kontakt z sekcją ds. przestępczości gospodarczej komendy rejonowej Policji Warszawa I, ul. Zakroczymska 3c tel. /22/ 603-69-41 lub sekretariat /22/ 603 78 61.

Powrót na górę strony