Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak bezpiecznie kupować w Internecie?

Data publikacji 25.09.2008

Za pomocą jednego z portali internetowych chciał kupić ciągnik rolniczy. Po telefonicznym ustaleniu warunków zakupu i wpłaceniu na konto 3,5 tys. zł. kontakt ze sprzedającym "urwał się". I tak mężczyzna padł ofiarą internetowego oszusta. Coraz chętniej kupujemy różne rzeczy przez Internet. Takie zakupy mimo, że są wygodne, to mogą nam przysporzyć problemów. Warto zastosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby nie stać się kolejną ofiarą oszustwa.

Nie ma tygodnia, aby na posterunek policji nie zgłosił się ktoś, kto niestety padł ofiarą internetowego oszusta i nie poinformował policjantów o nieuczciwym sprzedawcy. Wczoraj po południu na włoszczowski komisariat zgłosił się mieszkaniec powiatu. Mężczyzna za pomocą jednego ze znanych portali internetowych chciał kupić na licytacji ciągnik rolniczy. Po telefonicznym ustaleniu ze sprzedawcą warunków zakupu i wpłaceniu na konto sprzedawcy 3 500 tysiąca złotych na poczet sprowadzenia pojazdu do naszego kraju kontakt ze sprzedającym "urwał się". Mężczyzna do tej pory nie doczekał się ani towaru ani zwrotu pieniędzy. Niestety nie jest to odosobniony przypadek.

Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ustrzec się internetowych oszustów:

1. Pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej (to właśnie tam najłatwiej o utratę poufnych danych). Kupując w Internecie używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji ustalić takiego nieuczciwego sprawcę.
3. Pamiętajmy, aby kupując cokolwiek w Internecie korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
4. Pamiętajmy, aby przed każdym zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnąć opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność (możemy np.: przejrzeć opinię na temat danego sprzedawcy jakie w Internecie "wystawili" mu inni kupujący u niego).
5. Zwracajmy uwagę, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i numer telefonu – zawsze w razie kłopotów będziemy mogli rozwiać swoje wątpliwości.
6. Pamiętajmy, aby płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione (na dole "bezpiecznej" strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki – po "kliknięciu" na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony, a na końcu adresu – literki "https").
7. Kupując na aukcji internetowej pamiętajmy o sprawdzeniu komentarzy o sprzedającym (brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność – może wówczas mimo atrakcyjnej ceny lepiej zrezygnować z zakupów u takiej osoby?), pamiętajmy także aby sprawdzić "za co" są to komentarze
8. Pamiętajmy, aby zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie korzystać z linków, które nam przysłano - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki – w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
9. Pamiętajmy, aby zamawiając sprzęt zapytać "internetowego sprzedawcę", czy w paczce znajdziemy razem ze sprzętem również oryginalne oprogramowanie na płytach oraz instrukcję obsługi.
10. Pamiętajmy, aby kupując telefon komórkowy zapytać o ładowarkę oraz dowód zakupu – ich brak może świadczyć o tym, że telefon może pochodzić z przestępstwa.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońcie Państwo na policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 0-800-559-975. Wtedy taka zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta pusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
 

Powrót na górę strony