Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja drogówki - "Fotelik to bezpieczeństwo"

Data publikacji 25.09.2008

"Fotelik to bezpieczeństwo” – o tym, że od stosowania tej reguły często zależy życie i zdrowie najmłodszych przekonywali dziś policjanci gorzowskiej drogówki kontrolujący samochody przy ul. Paderewskiego. W ponad 30 autach sprawdzono, czy dzieci są przewożone w bezpieczny sposób. Niestety wielu kierowców przewozi najmłodszych nie przypiętych pasami, a nawet bez fotelików. Akcje te będą powtarzane także przy innych szkołach. Mają na celu ograniczenie tragicznych wypadków z udziałem dzieci.

Dzisiejsza akcja drogówki trwała kilkadziesiąt minut. Kilkunastu policjantów o 7.30 pojawiło się przed Szkołą Podstawową nr 13 przy ul. Paderewskiego. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Do placówki tej uczęszczają najmłodsi uczniowie. Większość z nich każdego dnia przywożona jest przez rodziców samochodami.

Do godziny 8 skontrolowano ponad 30 pojazdów. Policjanci patrzyli czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Sprawdzano foteliki i pasy. Niestety dzisiejsza akcja potwierdziła, że wielu zmotoryzowanych rodziców nie pamięta o bezpieczeństwie najmłodszych. Tłumacząc swoje zaniedbanie zasłaniają się pośpiechem, pożyczonym samochodem lub tym, że dzieci nie słuchają ich poleceń. Dzieci jednak są bacznymi obserwatorami. Naśladują dorosłych, czego dowodem była wypowiedź ośmiolatka. Kiedy policjant zapytał rodzica, dlaczego dziecko jedzie bez fotelika, chłopiec siedzący obok krzyknął, że tata nigdy nie zapina pasów. Zawstydzony rodzic tylko przytaknął.

Poranne działania drogówki zakończyły się nałożeniem dziesięciu mandatów. Osiem osób pouczono. Dzisiejsza kontrola nie jest jednak wyjątkiem. Akcja ma przede wszystkim charakter prewencyjny. Policjanci zamierzają zatem powtarzać ją także przy innych szkołach. Praktyka taka jest powszechnie przyjęta np. przez policję niemiecką. Efektem prowadzonych tam kontroli jest powszechne stosowanie fotelików przez kierowców, co wiąże się ze znaczne ograniczenie skutków tragicznych wypadków z udziałem przewożonych w samochodach dzieci.
 

Powrót na górę strony