Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja podsumowująca akcję "Rowerem bezpiecznie do celu"

Data publikacji 26.09.2008

W Hotelu Łazienkowskim w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca akcję "Rowerem bezpiecznie do celu". Podczas spotkania wręczone zostały nagrody w konkursie MSWiA i KGP na projekt "Miasteczka ruchu drogowego". Statystyki z ostatnich lat wskazują, że kierujący rowerami najczęściej powodowali wypadki w miesiącach maj - wrzesień, co jest naturalną konsekwencją nasilenia w tym okresie ruchu tego typu pojazdów na drogach.

W programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia zaproszonych gości: Adama Rapackiego wiceministra, podsekretarza stanu w MSWiA, Cezarego Grabarczyka ministra Infrastruktury, generalnego inspektora Andrzeja Matejuka komendanta głównego Policji.

Akcję "Rowerem bezpiecznie do celu" podsumował inspektor Jacek Zalewski dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP, a założenia konkursu na projekt "Miasteczka ruchu drogowego" przedstawił Andrzej Trela – dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA. Nagrody laureatom konkursu wręczył wiceminister Adam Rapacki.

Druga część konferencji poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym, kolejna rządowemu programowi "Razem Bezpieczniej".

Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku około 6 tys. rowerzystów ulega wypadkom drogowym, w których ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tys. odnosi obrażenia ciała. W tej grupie są osoby w różnym wieku, także dzieci, które po skończeniu 10 roku życia i uzyskaniu karty rowerowej mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.

Liczby z ostatnich lat wskazują, że kierujący rowerami najczęściej powodowali wypadki w miesiącach maj– wrzesień, co jest naturalną konsekwencją nasilenia w tym okresie ruchu tego typu pojazdów na drogach. W 2007 roku najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów wydarzyło się w czerwcu.

Wychodząc naprzeciw zdiagnozowanym zagrożeniom dotyczącym tej kategorii niechronionych uczestników ruchu drogowego ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji oraz komenda główna Policji podjęły w tym roku inicjatywę przeprowadzenia w miesiącach, w których dochodzi do największej ilości takich wypadków, ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej  "Rowerem bezpiecznie do celu".


 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.01 MB)

Powrót na górę strony