Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wstąp do Policji

Data publikacji 27.09.2008

Zawód policjanta to wyzwanie, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi. Z pewnością jest to ciekawa praca umożliwiająca kontakty z innymi ludźmi, praca, w której każdy dzień jest inny. W ubiegłym roku o przyjęcie do służby starało się niemal 43 tys. osób. Jednak nie każdy może zostać policjantem. Mimo, iż kryteria, jakie musi spełniać kandydat na policjanta nie należą do najłatwiejszych, to chętnych nie brakuje. Kuszą coraz większe zarobki, lepsze warunki socjalne oraz prestiż i urok munduru.

Stale rośnie liczba przyjętych osób do Policji. W 2005 roku mundur założyło ponad 3200 młodych ludzi – w 2006 było ich już ponad 5200, a w 2007 ponad 5500. Tylko do końca sierpnia tego roku do Policji wstąpiło już prawie 4500 osób. Droga przyszłego funkcjonariusza zaczyna się w sekcji doboru komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji. Właśnie tam przyszły kandydat na policjanta musi złożyć wymagane dokumenty i przejść pierwsze testy.

Na wstępie od kandydatów wymaga się polskiego obywatelstwa, nieskazitelnej postawy moralnej i patriotycznej, pełni praw publicznych, niekaralności, a w przypadku mężczyzn - uregulowanego stosunku do służby wojskowej (przeniesienie do rezerwy) oraz co najmniej średniego wykształcenia. Kadrowcy jednak w szeregach chętnie widzieliby również osoby po studiach: prawniczych, informatycznych i ekonomicznych. Z obserwacji policjantów wynika, że w podobnym stopniu przyjmowane są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Te proporcje rozkładają się pół na pół. Jednak Policja nie przyjmuje wszystkich chętnych, którzy pozytywnie przeszli wstępną selekcję.

Ocenie podlega także stan zdrowia potencjalnych kandydatów do służby, ich kondycja fizyczna oraz predyspozycje intelektualne i osobowościowe. Podczas naboru przyszli funkcjonariusze muszą stawić czoła testom sprawnościowym, polegającym między innym na sprawdzeniu wytrzymałości w biegach: na 1000 metrów, wahadłowym oraz z manekinem. Do innych ćwiczeń zalicza się rzut piłką lekarską, przewroty, a także skłony tułowia. Ponadto w trakcie testów psychologicznych kandydat musi wykazać się wysoką inteligencją, umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji i radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Dodatkowo niezbędne jest pozytywne przejście badań lekarskich, które wykażą, czy wskazana osoba może wykonywać swoje przyszłe zadania w służbie.

Każda z osób przyjętych do służby w Policji, kierowana jest na szkolenie zawodowe podstawowe do szkoły Policji, które trwa 7 miesiący. Po ukończeniu szkolenia zdaniu egzaminów i nabraniu doświadczenia przed funkcjonariuszem rozwija się cały wachlarz możliwości w wykonywanych zajęciach. Może on wybrać bowiem specjalizację, w jakiej będzie chciał się rozwijać w przyszłości. Jest to między innymi: praca w służbie patrolowej, ruchu drogowego, wywiadowczej, operacyjnej, dochodzeniowo-śledczej, konwojowej; może także objąć stanowisko dzielnicowego, specjalisty do spraw nieletnich, prewencji kryminalnej i wiele innych.

Policjant na początku swojej drogi zawodowej zarabia 2200zł. Otrzymuje także dodatek za stopień służbowy, a w Warszawie obowiązuje ponadto dodatek stołeczny w wysokości prawie 300zł. Kwoty te są kwotami brutto i należy od nich odjąć 19% podatku. Funkcjonariusza obowiązuje także precyzyjny system wynagrodzenia, między innymi jest to trzynasta pensja i równoważnik za umundurowanie. Funkcjonuje również rozbudowany system socjalny, do którego zaliczyć można na przykład dofinansowanie do wypoczynku dla funkcjonariuszy i rodzin, równoważnik za brak lokalu mieszkalnego, czy pokrycie kosztów dojazdu do pracy.

Więcej informacji dotyczących procedury doboru do służby w Policji dostępnych jest pod adresem policja.pl/rekrutacja


 

Film Wstąp do Policji


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wstąp do Policji (format flv - rozmiar 895.47 KB)

Powrót na górę strony