Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wolniej = bezpieczniej

Data publikacji 28.09.2008

Przez dwie ostatnie noce policjanci z warszawskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Wolniej = bezpieczniej”. Kontrolowali prędkość kierujących na stołecznych drogach. Badali także ich stan trzeźwości i reagowali na wszelkie przejawy „cwaniactwa” drogowego. Po raz pierwszy na tak dużą skalę w policyjnych działaniach funkcjonariusze wykorzystali nowe laserowe mierniki prędkości.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych na stołecznych drogach jest nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości. W wielu z nich uczestnicy zostają ranni. Niestety nieraz zdarzenia kończą się tragicznie, kierujący, pasażerowie ponoszą śmierć na miejscu zdarzenia.

Z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę policjanci wydziału ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Wolniej = bezpieczniej”. W godzinach od 20.00 do 4.00 prowadzili kontrole prędkości, sprawdzali też stan trzeźwości kierujących. Zwracali uwagę, czy kierujący i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w odpowiednich fotelikach.

W działaniach wykorzystywali fotoradary, wideorejestratory i nowy sprzęt na wyposażeniu stołecznego wydziału ruchu drogowego tj. laserowe mierniki prędkości. Te ostatnie są już standardowym wyposażeniu Policji w ponad 70 krajach. Takiego sprzętu mogą używać funkcjonariusze w różnych warunkach pogodowych, we mgle i przez szybę. Przy pomocy urządzeń można mierzyć prędkość pojazdów w ruchu z odległości nawet kilometra, z pobocza drogi, nad drogą (most, estakada) oraz z wnętrza pojazdu (np. przez szybę radiowozu).

Radary te działają w oparciu o laser, a nie fale radiowe, jak tradycyjne urządzenia. To oznacza, że wszystkie antyradary stają się bezużyteczne. Ze względu na bardzo krótki czas pomiaru (zaledwie 0,3 sekundy) laserowe mierniki są nieosiągalne dla antyradarów oraz bardzo trudno namierzalne przez antylasery. Działają na baterie, można nim się posługiwać będąc daleko od radiowozu. Dużą ich zaletą jest ich dokładność oraz to, że można wykorzystywać je np. podczas wypadku – można nimi zmierzyć odległości (do samochodu, drzewa czy słupa).

Podczas nocnych działań z piątku na sobotę policjanci skontrolowali 190 kierujących. Wśród nich 125 przekroczyło dozwoloną prędkość, 5 popełniło wykroczenie przy zmianie pasa ruchu, a 1 ukarano za nieprzestrzeganie znaków drogowych. Łącznie policjanci wystawili 179 mandatów na kwotę 44.700 zł. Jeden z kierujących w ciągu kilku minut wpadł dwa razy w ręce Policji za nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości. Podczas kontroli zatrzymano także jednego nietrzeźwego kierowcę, który miał ponad 0,5 promila alkoholu we krwi i jednego kierowcę, który jechał kradzionym autem.

Działania kontynuowane były w nocy z soboty na niedzielę. Skontrolowano 192 kierujących. 177 z nich przekroczyło dozwoloną prędkość, a jeden został ukarany za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zatrzymali też 2 pijanych kierowców, jeden z nich trafił do policyjnego aresztu. Zatrzymano 3 prawa jazdy. Łącznie nałożono 182 mandaty na kwotę ponad 40.000 złotych.

Powrót na górę strony