Wiatrówki bez koncesji - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wiatrówki bez koncesji

Data publikacji 01.10.2008

Ponad 700 wiatrówek oferowanych do sprzedaży bez wymaganej koncesji zabezpieczyli stołeczni policjanci. Pistolety i karabinki sprzedawane były w jedynym z podwarszawskich sklepów. Funkcjonariusze sprawdzają teraz od kiedy prowadzona była nielegalna działalność oraz ile wiatrówek trafiło już na rynek. Właścicielowi firmy grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu policjanci z wydziału terroru kryminalnego i zabójstw KSP otrzymali informację, że w jednym z podwarszawskich sklepów sprzedawane są wiatrówki bez wymaganej koncesji. Jak ustalili funkcjonariusze, pistolety oraz karabinki oferowane do sprzedaży miały znacznie większą energię kinetyczną pocisku, aniżeli 17 J. Dlatego, zgodnie z ustawą o broni i amunicji, powinny być sklasyfikowane jako broń pneumatyczna, a firma oferująca tego typu asortyment powinna posiadać koncesję na sprzedaż tego typu towaru. W tym przypadku było jednak inaczej.

Policjanci na miejscu zabezpieczyli ponad 700 sztuk różnych wiatrówek oraz dokumenty świadczące o obrocie bronią pneumatyczną. Teraz całość zatrzymanego towaru trafi w ręce techników, którzy dokładnie sprawdzą zarekwirowane egzemplarze i zbadają prędkość wylotową pocisków. Funkcjonariusze sprawdzą również, od jakiego czasu prowadzona była nielegalna działalność oraz ile wiatrówek trafiło już na rynek.

Przypominamy, że godnie z art. 8 ustawy o broni i amunicji bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J. Broń pneumatyczną można posiadać tylko na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji.

Powrót na górę strony
Polska Policja